fbpx
Таг: Закон за употреба на јазиците

таг: Закон за употреба на јазиците

Порталб: Веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт на албански јазик сè уште не е готова

Агенцијата за млади и спорт сè уште ја нема подготвено албанската верзија на веб-страницата, иако во август за Порталб.мк најавија дека кон средината на септември ќе биде готова. Заменик-директорот на Агенцијата, Авни Рустеми, иако е на чело на оваа институција една година, сè уште не успеал да ја преведе веб-страницата на Агенцијата, а освен тоа, истиот не е достапен...

По веста на Порталб, започна менувањето на патните табли од времето на „Албанија на Енвер Хоџа“

Потребни беа над 50 години Јавното претпријатие „Македонијапат“ да започне со замена на информативните табли каде соседна Албанија сè уште фигурира како Народна Република. Интервенцијата на тимот на ЈП „Македонијапат“ следеше откако пред неколку недели Порталб.мк го покрена ова горливо прашање, заедно со пропустите во употребата на албанскиот јазик на информативните табели крај патиштата, пишува Порталб.мк. Порталб.мк на лице место...

Порталб: Нема одговорност за патните табли за Албанија од времето на Енвер Хоџа и за непочитувањето на двојазичноста

Иако поминаа неколку години од усвојувањето на Законот за двојазичност во земјава, којшто гарантира употреба на албанскиот јазик во сите органи на централната власт, неговото спроведување е на незадоволително ниво. Непримената на законот се забележува на информативните табли по патиштата, во градовите со албанско мнозинство, па сè до администрацијата и судството. Загрижува фактот што после толку години на некои...

Анализа: Како ќе се дели буџетскиот колач 2020 година?

Повеќе пари за претседателот на државата, за министерствата за одбрана, за внатрешни работи, за надворешни работи, за правда, за труд и социјална политика, за образвание, за здравство, за економија, дури двојно повеќе пари за Министерството за финансии - функции на држава, предвидува Буџетот за 2020 година. Покрај министерствата, и дел од институциите, агенциите, инспекторатите ќе добијат повеќе пари во...

Се подготвува закон за државен инспекторат за употреба на јазиците

Министерството за правда подготвува предлог на закон за Државниот инспекторат за употреба на јазиците. Во објавата на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) се вели дека формирањето на инспекторатот е во согласност со член 20 од Законот за употреба на јазиците, каде се предвидува овој орган да функционира во состав на Министерството за правда. Целта на формирањето на инспекторатот...

Додека не се комплетира Агенцијата, државни службеници ќе преведуваат на албански

Она што го направив јас е да ги искористам капацитетите на Секретаријатот, кои што не се професионални преведувачи, ама се Албанци и вршат и други работи во Министерството. Ние ќе правиме превод се додека Агенцијата не се опреми со кадар, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција во владата, пренесува „Порталб“. На прес-конференцијата беа и директорот на...

Осум чекори за да почне да работи Агенцијата за албански јазик (инфографик)

Основањето на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците сè уште е во почетна фаза. По назначувањето на Илбер Села за директор, во рок од две недели, според него, ќе биде изработен планот за систематизација, пишува „Порталб.мк“. Портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа, ги објасни постапките за регистрација на Агенцијата во Централниот регистар. - По назначувањето на директорот, следат други процедури...

Новите печати ќе бидат и со новото име и според Законот за употреба на јазиците

По налогот од Владата од пред неколку дена сите државни институции во својата работа и во различните документи да почнат да го употребуваат новото име на земјава - Република Северна Македонија, од Илинденска број 2 стаса ново задолжение - да се изработат нови печати во склад со законот за употреба на јазиците. Како што објасни владиниот портпарол Муамет Хоџа, на...

Преводот на државјанството на албански е погрешен велат експертите

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што се користи со години и како што се повторно се инсистира да се пишува - „Maqedonisë” (македонско). Ова е оценката на експертите за тоа колку се почитуваат стандардите на албанскиот јазик при преводот од македонски  на...

Службен весник: Законот за јазиците е објавен согласно Уставот

Од „Службен весник на Република Македонија“ со соопштение објавено на веб-страницата денеска порачаа дека согласно Уставот, биле задолжени да ги објават Законот за ратификација на Преспанскиот договор и Законот за јазиците, кои не беа потпишани од претседателот на државата Ѓорге Иванов. „Двете објави се во согласност со член 52, став 2 од Уставот на Република Македонија (Законите и другите прописи...

Законот за употреба на јазиците објавен во Службен весник

Законот за употреба на јазиците денеска е објавен во Службен весник откако претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го испрати без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Со објавувањето на Законот во Службен весник, тој официјално стапува на сила со што албанскиот јазик станува втор службен јазик во Македонија. Пратеникот од ДУИ Артан Груби на „Фејсбук“ ги наброја работите кои...

Џафери доби кривична пријава од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците

ВМРО-ДПМНЕ поднело кривична пријава до Основното јавно обвинителство против претседателот на Собранието, Талат Џафери за прекршување на Уставот, Законот за Собрание и собранискиот Деловник, поради, за како што велат, неуставното и незаконското донесување на Законот за јазиците. Најголемата опозициска партија го товари Џафери за злоупотреба на службена положба и овластување, со попречување на уставно загарантираното право на пратениците да расправаат...

Заев: Кога ќе заживее Законот за јазици, ќе се види дека нема ништо страшно

Блокирањето на Законот за употреба на  јазици значи дека некој се плаши овој закон да заживее, бидејќи кога ќе заживее ќе се види дека сите стравови што се шират биле лаги, рече премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање по конститутивната седница на Комитетот за земјоделство и безбедност на храна. – Одлуките што ги носи Собранието мора да заживеат....

И по седум дена, Законот за јазиците е во лимбо, ги чека „варијантите“ на Џафери

По седум дена откако во Собранието на Република Македонија беше изгласан Законот за употреба на јазиците, а претседателот Ѓорге Иванов, одби да го потпише Указот за неговото стапување на сила сè уште е нејасно што и како понатаму. Ваква ситуација не е предвидена со Уставот, кој, иако вели дека претседателот по второто усвојување во Парламентот го потпишува законот, не кажува што ако...

Веб-страницата на Собранието со целосно функционална верзија на албански јазик

Неколку дена откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците, веб-страницата на Собранието има и целосно функционална албанска верзија, како и верзии на англиски и на француски, пишува „Порталб“. Иако и претходно имаше албанска верзија на собраниската веб-страница, многу од содржините од македонската верзија ги немаше и на албански. Веб-страницата на претседателот на државата Ѓорге Иванов е со македонска и англиска...

Села: Ќе гласам за законот за јазици според договорот кога се формираше Владата

Лидерот на коалицијата Алијанса за Албанците, Зијадин Села, пристигна во Собранието каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. - Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се формираше Владата - кусо изјави Села. Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието, а од...

Заев: Законот за јазиците треба да се донесе оваа недела

Оваа недела треба да се донесе Законот за јазиците, рече претпладнево премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ. - Знаете дека 9 месеци е отворена дебатата, и за мене прашањето за Законот за употреба на јазиците е затворено и тој треба што поскоро да се донесе. Порано...

ВМРО-ДПМНЕ до сега поднела 70 амандамни за законот за јазиците

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ досега поднела 70 амандмани за законот за употреба на јазиците, изјави денеска на прес-конференција координаторот на пратеничката група Влатко Ѓорчев. Тој рече дека вкупниот број на амандмани ќе зависи од одговорот на владејачкото мнозинство за нивните барања за повлекување на текстот и за дијалог. Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвено да разговара за законот, за кој...

Димовски ќе бара од Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот за прогласување на законот, а до неговите колеги во Собранието да не гласаат за овој закон кога тој повторно ќе се врати на седница...

Рама: Без нас албанскиот немаше да биде официјален јазик во Македонија

Премиерот на Албанија, Еди Рама усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија го оцени како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата Социјалистичка партија, тој изјави дека за изгласувањето на овој закон заслужна е неговата Влада, која имала сериозен пристап кон...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...