fbpx

Системите на УЈП блокирани, висат платите и даночните пријави

-

Системот на Управата за јавни приходи (УЈП) за поднесување годишни даночни пријави, но и системот преку кој се врши прием на декларации за плати не функционираат неколку дена, алармираат сметководителите.

Поради овој проблем, тие не можат да го запазат рокот (25 јануари) за поднесување годишна даночна пријава, а не можат и да ги исплатат платите бидејќи декларацијата за плати најпрво поминува преку УЈП.

– Секоја година овој период им се случува колапс на системот за поднесување електронски даночни пријави, но оваа година е кулминација. Од УЈП нема официјално соопштение дека нема да има казни доколку не се испочитува рокот за поднесување на годишните даночни пријави. Само усно соопштуваат дека нема да има казни и да се обидуваме да ги поднесуваме пријавите. Иако системот за даночни пријави и системот за плати не се поврзани, сепак и тој систем за плати, односно за прием на декларации, не им функционира – велат од сметководствено биро за „Мета“.

Институтот на сметководители и овластени сметководители (ИСОС) информираше дека системот на Управата за јавни приходи (УЈП) за поднесување даночни пријави и годишни извештаи е блокиран поради масовно коиристење во овој период од годината.

Оттаму ги информираа сметководителите дека поради овој проблем, задоцнетото доставување на пријавите нема да претставува прекршок.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...