fbpx
Таг: плати

таг: плати

Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто од овој месец

Вработените на најстариот државен универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Македонија, од овој месец ќе добиваат повисоки плати во просек за околу 22 отсто, а ретроактивно ќе им се исплати и разликата за месец јануари. Со ова започнува исполнувањето на обврската на државата која произлегува од колективниот поединечен договор на оваа високообразовна установа потпишан на 29 јануари 2022 година, а со...

Штрајкот во Фондот за здравство во мирување, за граѓаните ќе бидат достапни сите услуги

Штрајкот во Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) е ставен во мирување, откако Владата вчера донесе одлука дека платите на вработените нема да се намалуваат, како што претходно беше најавено. На денешната прес-конференција, генералните директори Магдалена Филиповска-Грашковска и Асаф Абдурамани, заменик министерката за здравство Маја Манолева, како и двајцата преставници од синдикатот (Бранко Аџигогов) и од УПОЗ (Трпе Деаноски) се заблагодарија...

АНАЛИЗА: Највисоки плати има во Скопскиот регион, најниски во Североисточниот

Големи разлики во стандардот, во платите, БДП по глава на жител. Новата новогодишна публикација „Регионите во РМ 2023“ на Заводот за статистика, ги обелоденува економските показатели за животот на граѓаните во осумте региони во земјава преку повеќе параметри, пишува Порталб.мк. Во четири региони, БДП по глава на жител е над државниот просек, но во четири други региони стандардот на...

Штрајкот во ДИЦ продолжи, вработените бараат повисоки плати за 9.000 денари

Вработените во Државниот испитен центар (ДИЦ) го продолжуваат штрајкот кој го ставија во мирување во мај (за да се реализира државната матура и да не бидат оштетени матурантите). Штрајкот продолжува, а вработените велат дека цело ова време иако преговарале со надлежните во Министерството за финансии, сепак нема изгледи дека ќе им ги зголемат платите, а токму тоа е нивното...

Владата преку кратењето на придонесите за социјално осигурување сака да ги зголеми платите

Владата на денешната седница донесе Предлог на закон за ослободување од плаќање на дел од придонесите од задолжително социјално осигурување, којшто има за цел да доведе до зголемување на платите, информираат од владината прес-служба. „Со овој закон, како што е образложено од предлагачот, Министерството за труд и социјална политика, се стимулира зголемување на платите на вработените, како и намалување на...

Уставен суд: 30 отсто пониска плата за вработените во финансиските институции

Декемвриската плата на вработените во Министерството за финансии, во Управата за јавни приходи, Царинска управа, Државен девизен инспекторат, Бирото за јавни набавки, Управа за спречување перење пари и финансирање на тероризмот, Управата за финансиска полиција ќе биде за 30 отсто пониска, откако Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценување на уставноста на членот 66 став 3 и став...

Сѐ поизвесно е дека Ковачевски нема да ги намали функционерските плати

Со повторената изјава на премиерот Димитар Ковачевски дека парите од зголемувањето од 78 отсто на платите на функционерите (15 милиони евра на годишно ниво), нема да бидат доволни за да се покријат моменталните синдикални барања, дека треба да се постигне правичност во плаќањето на трудот за секој во државата и дека материјата била сложена – имало 7 закони за...

Протестираат вработените во Канцеларијата на Народниот правобранител, бараат повисоки плати

Вработените во Канцеларијата на Народниот правобранител, во организација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ (УПОЗ), денеска, пред Канцеларијата одржаа мирен протест, реагирајќи на ниските плати и нивниот статус како административни службеници. Државниот советник на Народниот правобранител и претседател на синдикалната организација при НП, Марјан Поњавиќ, во изјава за медиумите побара без одлагање...

Контраспин: Зголемувањето на платите во образованието најмногу е резултат на притисоци од синдикатите

Од она што може да се види низ архивите на медиумите и на синдикатите, како и на МОН, сосема е јасно дека имало зголемување на платите во основното и средното образование во изминатите неколку години. Но, кога подетално ќе се навлезе во материјата станува јасно дека тоа зголемување е резултат на малку желба од Владата (СДСМ+ДУИ), а многу повеќе...

Премиерката на Исланд се приклучува кон штрајкот поради родовиот јаз во платите

Десетици илјади жени во Исланд, а меѓу нив и премиерката Катрин Јакобсдотир, денеска одбиваат да работат. Слободниот ден на жените - „квенафри“ (kvennafri) е повикан во знак на протест поради родовиот јаз во платите и родовото насилство, пренесува Би-би-си. Планираното излегување на улица го означува првиот целодневен штрајк на жените од 1975 година. Жените и небинарните луѓе беа повикани денеска, вторник,...

Просечната нето-плата во август 2023 зголемена за 14,2 отсто

Просечната нето-плата по вработен во август 2023 година изнесувала 36.390 денари и истата е зголемена за 14,2 отсто во однос на август 2022 година, информираше денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Административни и помошни услужни дејности (21,6 отсто), Образование (17,5 отсто) и Градежништво...

Младите не ја избираат наставничката професија поради високата партизација и ниските плати

Во многу европски земји, меѓу кои и нашата, професијата наставник станува неатрактивна поради модерниот начин на живот на младите и нискиот социјален статус. Оваа професија е на листата на најнеатрактивни кај младите и студентите поради тоа што ние наставниците имаме ниски примања, има висок степен на партизација, но и голем притисок од родители за оценки. Ова е ставот на неколкумина...

Владата го подготви зголемувањето на платите во јавниот сектор и на пензиите

На 183-та седница, Владата го утврдила предлог-законот со кој ќе се изврши зголемување од 10 отсто на платите во јавниот сектор и на пензиите, со важност од овој месец, соопшти владината Служба за информирање. Утврден е Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година, како и Предлог -...

Родова (не)еднаквост: жени vs мажи според пари, моќ и знаење

„Жените во Северна Македонија заработуваат помалку и се наоѓаат во повисок ризик од сиромаштија во споредба со мажите. Пониските приходи, пократкиот работен век и високата неактивност на пазарот на труд придонесуваат за поголем ризик од сиромаштија, поголема економска несигурност и влошени финансиски изгледи за жените во секоја фаза од нивниот живот“ – пишува во новообјавеното истражување Национален индекс на...

Повисоката плата – главна причина за промена на работните места кај граѓаните со високо образование [инфографик]

За пет години во земјава двојно се зголемил бројот на вработени со високо образование кои се подготвени да го променат работното место за подобри финансиски услови. Односно, 63 отсто од вработените во 2022 година побарале друга работа поради повисока плата, а во 2017 година тоа го направиле 34 отсто од вработените, се вели анализата на Порталб.мк.    Во 2017 година нивната најниска просечна...

Ако почетната плата на наставник е 29.258 денари, од септември ќе биде 32.183

Септемвриската плата за наставниците и стручните соработници од септември ќе биде повисока за 10 отсто. Тоа значи дека ако почетната плата на наставник во основно образование, која сега изнесува точно 29.258 денари, од септември ќе изнесува 32.183 денари. Останатите плати ќе бидат повисоки, зависно од стажот на наставниците, односно од степенот на сложеност. Плод од преговорите на синдикатите и Владата,...

По ноќешниот протест на кој Мазнева со полиција „ги молеше“ работниците да работат, денеска почнува чистењето кај болниците

Директорката на скопското јавно претпријатие „Комунална хигиена“, Косана Мазнева, околу 1 часот ноќеска, со полициска асистенција, побара од работниците што штрајкуваат да излезат и да си ја вршат работат. Тие, пак, едногласно одбија да работат пред да им бидат исполнети условите, известува Порталб.мк, чиј новинар ноќеска беше во кругот на јавното претпријатие, близу Топлана „Исток“ и до поранешната фабрика...

Наставниците ќе добиваат за 10 отсто повисоки плати, но неизвесно е од кога

Вработените во основно и средно образование во земјава треба да добијат повисоки плати за околу 10 отсто, но засега е неизвесно од кога би започнала исплатата. Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), за Мета.мк вели дека всушност се работи за спогодба која летово треба да ја потпишат СОНК и Министерството за образование и наука...

Бесими: Интензивно се дискутира за системско решение за раст на платите во јавната администрација

Единствено одржливо решение кое ќе обезбеди раст на платите на вработените во јавниот сектор е системско решение заеднички усвоено и дефинирано со синдикатите. Парцијално или индивидуално решение ќе го оневозможи таквото системско решение кое е неопходно во правец на континуиран раст на платите. Ова денеска во изјава за медиумите го истакна министерот за финансии Фатмир Бесими, посочувајќи дека во рамки...

Ковачевски не рече „Сите што заминаа ќе се каат кога ќе земаме поголеми плати од странство“

Во објавата се тврди дека премиерот на С. Македонија изјавил дека граѓаните што заминале на работа во странство ќе се каат кога ќе дојде моментот во земјата да се земаат поголеми плати, што воопшто не е точно. Изјавата на премиерот беше поврзана со платите, но поради извадениот контекст не може да се разбере дека зборува за желбата во земјата...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во...