fbpx

Симулациска вежба по прва помош во случај на земјотрес се одржа во Градски парк

Со настани како денешниот се отвора простор за унапредување на координацијата и на комуникацијата како клучни аспекти во системот на кризниот менаџмент, посочи претседателот Пендаровски

-

Во Градскиот Парк во Скопје денеска се одржа вежбата „Хуманитарен одговор 2023“, чија цел беше да ги претстави капацитетите, можностите и подготвеноста на Црвениот крст. На настанот присуствуваа министри во Владата, директори на институции и градоначалници.

Симулациската вежба по прва помош во итна ситуација – земјотрес, се организира по повод одбележувањето на 60 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје и како резултат на зачестените катастрофи во земјата и регионот.

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето истакна дека ова вежба ги покажала сите позитивни страни од партнерството меѓу државните институции и граѓанските организации, како и интерсекторската поврзаност и меѓуинституционалната соработка.

„Токму со настани како денешниот се отвора простор за унапредување на координацијата и на комуникацијата како клучни аспекти во системот на кризниот менаџмент“, посочи Пендаровски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...