fbpx
Таг: Црвен крст

таг: Црвен крст

Два камионa со хуманитарна помош од Црвениот крст тргнуваат кон регионите погодени од земјотресите

Два камиона со 800 пакети храна, 1.700 пакети со средства за хигиена и 4.000 ќебиња собрани од Црвениот крст на Северна Македонија денеска тргнуваат кон регионите погодени од земјотресите што минатиот понеделник се случија во Турција и Сирија. Исто така, како хуманитарна помош, како што извести генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити, до денеска се собрани вкупно 25.120.773...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити граѓаните и овој пат на дело ја покажале својата хуманост и солидарност. „Заклучно со 7 февруари преку донаторските телефонските линии се собрани вкупно 3.363.800 денари, а во...

Со крводарителски акции и музички настан ќе се одбележи роденденот на Тоше Проески

Со крводарителска акција во Домот на АРМ во Скопје како и со музички настан насловен како „Ангел си ти“ во Крушево, денеска ќе биде одбележан денот на раѓањето на големиот хуманист и музичка ѕвезда, Тоше Проески. По деветнаесетти пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Р. С. Македонија, ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен...

Есенска размена на облека и хуманитарна акција на „Второ Азно“

Платформата каде половните предмети имаат неколку животи „Второ Азно“ утре од 17 часот во Социјалниот центар Дуња ќе организира есенска размена на облека и хуманитарна акција за помош на социјално маргинализираните сограѓани. „Време е да се подготвиме за ладните денови кои доаѓаат: ќе разменуваме есенска гардероба (мантили, дуксери, блузони, капи, марами, долги панталони...). Нема ограничување во однос на земање/оставање -...

Сè повеќе млади активно волонтираат, расте нивната вклученост во општествените процеси

До крајот на 2021 година, на територијата на Република Северна Македонија активно дејствувале 33 клубови за млади од Црвениот Крст на РСМ, чиј вкупен број е 1.910 млади волонтери. Црвениот крст на Република Северна Македонија како една од стратешките организации за активно ширење на мисијата за волонтирање на младите, ги организира Клубовите за млади, во кои во моментов има вкупно...

Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвојот на Црвениот Крст (МКЦК) кој носи хуманитарна и медицинска помош во Мариупол е блокиран во Запорожје бидејќи сè уште не се добиени потребните безбедносни гаранции за тимот, пренесе Би-Би-Си. Тимот на Црвениот крст, исто така, се надеваше дека ќе го надгледува извлекувањето на стотици цивили од Мариупол во автобусите обезбедени од украинската влада. Тие автобуси, повеќе од 40 на...

[Видео] Досега во земјава пристигнале 51 украински државјанин, организиран настан за хуманитарна помош за Украина

Министерството за надворешни работи и Црвениот Крст на Република Северна Македонија денеска на хуманитарен настан за собирање помош за Украина кој се одржа во Логистичкиот центар на Црвениот Крст во Момин Поток потпишаа Меморандум за соработка за поефикасна координација. Министерот за надворешни работи Бујар Османи се заблагодари на Црвениот крст, како и на стопанските комори кои почнаа со своите активности...

Руските напади се проширија кон запад, бегалците сведочат за убиени цивили во Украина

Руските трупи утринава ги ракетираа и ги погодија аеродромите во западните градови Луцк и Ивано-Франковск во нова серија на напади. Тие, исто така, го бомбардираа централно-западното упориште Днепар за прв пат од почетокот на инвазијата, која почна пред нешто повеќе од две недели. Би-Би-Си пренесе и дека сателитските снимки направени од американска фирма од големиот руски воен конвој во близина на...

Повеќе апели за хуманитарна помош за нaстраданите во војната во Украина

Битките во Украина не стивнуваат. Според најновите податци кои ги објавија светските медиуми во изминативе 24 часа поради руските гранатирања на украинскиот град Харков убиен е најмалку 21 цивил, а 112 се ранети. Бидејќи во рушевините кои остануваат од гранатирањата многумина губат сѐ, претседателот на Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, Александр Урбанович упати апел за донации за...

Студентите стоматолози бесплатно ќе лекуваат граѓани од ранливите категории

Студентите од Стоматолошкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ бесплатно ќе ги лекуваат пациентите од ранливите категории, за кои се грижи Црвениот крст на град Скопје. Како што соопштија од Црвениот крст, студентите овие бесплатни прегледи и интервенции ќе ги реализираат под надзор на наставниот кадар. „Во оваа фаза, од базата на корисници на Црвен крст на град Скопје, ќе...

Вистиномер: Не е точно дека Црвениот крст не прима крв од вакцинирани лица

Не е точно дека оние кои се вакцинирале против ковид-19 не смеат да даруваат крв, ниту, пак, е точно дека Меѓународниот црвен крст објавил дека нема да прима крв од вакцинирани, како што се тврди во постот. На веб-страницата на американскиот Црвен крст има објаснување коешто демантира дека тие што примиле вакцина не смеат да даваат крв, пишува „Вистиномер“...

Димитар Тануровски: Волонтерите не се безвредни, туку се бесценети

Без разлика дали станува збор за помош при кризни состојби, пожари, пандемија или едноставно споделување на момент на среќа, волонтерите на Црвениот Крст секогаш се присутни. Еден од нив е и 22-годишниот Димитар Тануровски, носител на титулата Волонтер на годината за 2021 година. Овој млад херој, заедно со своите колеги беше во првите борбени редови на фронтот во борбата против...

Општина Тетово и Црвен крст со парична помош за семејствата на загинатите во ковид болницата

Тетовската локална самоуправа одлучи финансиски да им помогне на семејствата на загинатите и повредените лица од пожарот во ковид болницата. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи рече дека Општина Тетово ќе им помогне на семејствата за погребалните услуги според ковид стандарди, но и ќе исплати еднократна парична помош од 60.000 денари за семејствата на починатите и повредените лица. И Црвениот крст...

Црвен Крст отвори сметки за донации за настраданите во земјотресот во Хрватска

Црвениот Крст на Македонија информира дека се отворени телефонски броеви за донации за настраданите во земјотресот во Хрватска. За корисниците на Македонски Телеком отворена е линијата 070 143 400, додека  корисниците на А1 Македонија може да донираат на 075 143 400. „Црвениот крст на Република Северна Македонија ги понуди специјализираните тимови за одговор и дејствување при катастрофи, материјална помош од стоковите...

Црвен крст на Македонија отвори сметки за донации за настраданото население во Бејрут

Црвениот крст на Република Северна Македонија се приклучи кон светската хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и поддршка на настраданото население поради експлозијата во пристаништето во Бејрут. „Сите заинтересираните правни субјекти и граѓани можат да се вклучат со обезбедување на парична помош на сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број:...

Ристовски: Младите волонтери на Црвен крст се енергија без која не би успеале во работата

Околу 150 млади волонтери на возраст до 30 години се дел од триесетина мобилни тимови на Црвен крст кои се дел од борбениот фронт против корона вирусот. Тие со својата поддршка на терен, извршуваат набавка на храна, средства за хигиена и лекови кои им се потребни на граѓаните. Потоа, овие производи волонтерите им ги доставуваат на лицата кои според...

Пендаровски со волонтери од Црвениот крст: Вие сте светол пример, само продолжете така

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Црвениот крст се сретна и поразговара со неколкумина волонтери, им честиташе за нивниот ангажман, мотивираност и пожртвуваност во овие тешки времиња, без притоа да имаат за себа било каква материјална или финансиска добивка. „Воодушевен сум од тоа што го правите. Можам само да ве замолам да издржите, бидејќи оваа ситуација најверојатно ќе продолжи...

Црвен крст ќе врши дистрибуција на хигиенски средства до најранливите групи граѓани, постари од 60 години

Од денеска Црвен крст на град Скопје со финансиска поддршка од Државна Лотарија, ќе врши дистрибуција на хигиенски средства за само-заштита и за домовите за ранливите категории на немоќни лица, од најзагрозената категорија граѓани од трето доба. „Со овие активности ќе бидат опфатени над 2.000 лица од најранливата група граѓани, на возраст над 60 години од град Скопје, но и...

Волонтерите од Црвен крст на 25.064 лица им помогнале полесно да се снајдат во клиниките во Скопје

Волонтерите од Црвен крст за 5 месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје, соопштуваат од Министерството за здравство. Министерството информира дека успешно функционира овој проект кој се одвива во соработка со Црвениот крст, во кој волонтерите им помагаат на пациентите полесно да се снајдат низ клиничкиот комплекс, со цел да стигнат...

Црвен крст – Охрид ја одбележува неделата за борба против сидата

Под мотото „ROCK THE RIBBON TOGETHER“, Црвен крст Охрид во соработка со Центарот за јавно здравје Охрид и „Опција Охрид“ викендов го одбележаа 1 декември, Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА, а продолжуваат активностите и за одбележување на неделата за борба против оваа болест. Волонтерите и вработените во овие организации на бројните посетители на штандот, на околните кафулиња, на минувачите...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...