fbpx

СДСМ го повика Јолевски да каже што зборувал со Рорабакер

-

Министерот за одбрана од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Јолевски треба да објасни што се зборувало на неговата средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер и дали таа средба е повод за контроверзните изјави на конгресменот за поделба на Македонија, порача денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

– Министерството за одбрана, пак, е должно да одговори со кој друг се сретнал министерот Јолевски. Дали тоа биле приватни или службени средби и дали македонската јавност треба да очекува нови контроверзни изјави како резултат на посетата и средбите на Јолевски? Ако според официјалните информации посетата на Јолевски на САД била и приватна и службена, тогаш кој ги платил трошоците за таквите посети? Кој го платил преклопувањето на партијата и државата и дали Јолевски од позиција на министер лобирал за партиски интереси? – праша Шилегов.

Тој нагласи дека е недозволиво министер за одбрана да користи привилегии за да организира приватни екскурзии и средби низ светот, а веднаш по нив да излегуваат изјави дека Македонија наводно ќе се распадне.

Порталот „Призма“ вчера објави дека од Министерството за одбрана за БИРН потврдиле дека Јолевски на 2 февруари се сретнал со конгресменот Дана Рорабакер, за време на неговата посета на САД.

Неколку дена подоцна, односно на 6 февруари, американскиот конгресмен, кој е воедно и претседавач на подкомитетот за Европски прашања, во интервју за албанската телевизија „Визион плус“ изјави дека „Македонија не е држава“ и дека траба да биде поделена меѓу Косово и Бугарија.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download huawei firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course