fbpx
Таг: одговори

таг: одговори

Општина Тетово незаконски ги криела податоците за работата на инспекторатот

Агенцијата за слободен пристап до информациите од јавен карактер донесе одлука со која ја усвои жалбата на редакцијата на „Порталб.мк“ која во декември 2018, според Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер, побара информации во врска со работата, структурата и деталите на вработените во Општинскиот инспекторат. И покрај ветувањата за транспарентност од страна на градоначалничката Теута Арифи, Општина...

Годишните одмори и боледувањата, редовна причина институциите да не одговараат на поставените прашања

“Директорот е на боледување”, “одговорното лице е на годишен одмор”, “сите инспектори се на службено патување”, се неколку од фразите кои новинарите често ги слушаат и читаат како образложение од државните институции, кога сакаат да добијат одговори за важни прашања. Дали е ова начин на бегање од “давање одговор“, немање решение за одредени прашања или обид за замолкнување на...

Словенечки владин функционер разрешен поради неодговорени новинарски прашања

Словенечки владин функционер бил разрешен бидејќи не одговорил на новинарски прашања што му биле поставени во интервју. Имено, словенечката влада го разрешила шефот на секторот за обновлива енергија, Тилен Смолникар, еден ден по засрамувачкото интервју со новинарката Леа Мајцен, во кое се гледа дека тој нема основни познавања за својата работа. Во обидот на Мајцен да го интервјуира Смолникар, на 16...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов бега како ѓавол од крст од одговорот како купил три нови станови

Милионерот од СДСМ, Петре Шилегов бега како ѓавол од крст од одговорите на прашањата кои и тоа како ја интересираат јавноста. Шилегов мора да им одговори на граѓаните како во време на режим за две години станал сопственик на три нови станови, како што сведочи неговиот анкетен лист?, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Јавноста има право да знае...

СДСМ го повика Јолевски да каже што зборувал со Рорабакер

Министерот за одбрана од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Јолевски треба да објасни што се зборувало на неговата средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер и дали таа средба е повод за контроверзните изјави на конгресменот за поделба на Македонија, порача денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - Министерството за одбрана, пак, е должно да одговори со кој друг се сретнал министерот...

СДСМ: Груевски и неговите соработници ќе поднесат сметка за Диво Насеље

Никола Груевски и неговата власт ќе им поднесат сметка на семејствата на загинатите полицајци, на луѓето чии домови се разурнати, на граѓаните на Куманово и на Македонија за тоа што се случи на 9 мај во Диво Насеље, обвинуваат од СДСМ. „Чие дело е ужасниот инцидент во кумановско Диво Насеље? Зошто Владата на Груевски не ја спречила терористичко-криминалната група, бидејќи...

СДСМ повторно побара одговори од надлежните за случајот со Мијалков

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, преку писмено соопштение до медиумите, денеска повторно побара објаснување и одговори од компанијата ТАВ, полицијата, царината и од другите надлежни служби, за тоа како поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, успеал да ги помине аеродромските контроли со пиштол во патната торба. „Компанијата ТАВ, која управува со аердромот во Скопје, е должна на...

„Фокус“ прашува, МВР ги кани на гости

Одговорниот уредникот на неделникот „Фокус“, Зоран Димитровски, вчеравечер до портпаролот на министерството за внатрешни работи, Иво Котевски, јавно упати серија прашања, во врска со индициите за постоење тајна фабрика за изработка на пасоши, кои неделникот ги објави минататa недела. Димитровски од портпаролот на МВР побара одговор на прашањата: дали за изработка на фалсификувани пасоши е неопходна машина, која тежи 8 тони, или...

Матура ќе се полага во спортски сали за да нема препишување

Наместо во училници, оваа година, матурантите ќе ги полагаат испитите од државната матура во спортските сали на училиштата и во холовите, потврдија за Мета.мк од Државниот испитен центар (ДИЦ)....