fbpx

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница

-

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница, рече американскиот државен секретар Џон Кери.

Украинската армија вчера ја обвини Русија дека испратила конвој од 32 тенка и камиони со војници до проруските сили во Источна Украина, кои се во судир со украинските сили.

– Доволно е да се каже дека имаме несогласувања за некои факти кои се однесуваат на Украина. Се договоривме да разменуваме информации за тоа. Исто така, се договоривме да го продолжиме овој дијалог – изјави Кери во Пекинг.

Тој денеска разговараше со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во Пекинг, каде в понеделник почнува дводневен самит на лидерите на Азиско-пацифичката економска соработка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Јасно е дека Израел одлучи да дејствува, како одговор на иранскиот масовен напад со беспилотно летало и балистички ракети минатиот викенд, изјави денеска британскиот државен секретар за надворешни работи...