fbpx
Таг: тенк

таг: тенк

Нема војници на Бундесверот во Украина, ниту пак, има германски тенковски екипажи

Во неделата на 24 септември, германското Министерство за одбрана ја демантираше информацијата што ја пренесоа руските државни медиуми дека наводно е уништен германски тенк Леопард со екипаж од Бундесверот во воената зона во Украина. Покрај ова, општо е познато дека западните земји внимаваат да не испраќаат свој персонал во Украина заедно со военатa помош поради што и се организираат...

Не германските власти, туку активисти поставиле тенк пред руската амбасада во Германија

Не е вистина изнесеното во постот, дека германските власти имале неуспешна акција за поставување на руски тенк пред амбасадата во Германија. Германски активисти, односно кустоси на музеј, биле организатори на поставувањето на тенкот, кои протестирале против руската инвазија во Украина. Што се однесува до положувањето на цвеќињата на тенкот наредниот ден, на протестот присуствувале и лица кои ја поддржуваат...

Поранешната министерка за внатрешни работи Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е спроведена во затворот во Идризово, каде што треба да ја одлежи четиригодишната казна затвор за случајот „Тенк“, кој се однесува на набавка на „мерцедесот“. „Лицето Г.Ј е спроведено во затворот Идризово,“ потврдија кратко од МВР. Во случајот „Тенк“, кој беше отворен од згаснатото Специјално јавно обвинителство (СЈО), предмет на обвинение беше незаконски тендер...

Нееднаквост на Врховниот суд: Граѓаните чекаат со години, бизнисмените и функционерите „вршат работа“

Врховниот суд донесе одлука за случајот „Труст“ на бизнисменот Сеад Кочан една година и седум месеци по одлуката на Апелациониот суд. Но тоа не е случај со граѓанинот Насер Ештрефи, чие семејство пет години чека пред вратите на судот, каде случајот е покриен со прашина, пишува Порталб.мк. Нееднаквиот пристап на судските институции кон граѓаните е секако една од главните причини...

Јанкулоска: Нема причина за построги мерки за претпазливост

Екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска пред почетокот на рочиштето за „Титаник“, порача дека мерките за претпазливост што ги има ги почитува и дека нема потреба од построги мерки. - Мерките за претпазливост ги почитувам, не постои никаква причина да бидат преиначени – рече Јанкулоска. Јанкулоска која е неправосилно осудена на 6 години затвор во случајот „Тенк“, одземен и е пасошот...

Груевски: Во Будимпешта сум, побарав политички азил

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по кого е распишана потерница, се наоѓа во Будимпешта и таму ќе бара политички азил. Ова самиот го соопшти на социјалната мрежа „Фејсбук“. „Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на...

Распишана потерница по Груевски

Откако неколку дена не можеше да го најде и да му врачи решение сам да се упати во затвор, Основниот суд побара од МВР да издаде потерница по екс премиерот Никола Груевски. Од МВР соопштија дека „постапуваат по наредбата“, што би требало да значи дека издале наредба за приведување. „Ве известуваме дека Основниот суд Скопје 1 издаде наредба за приведување на лицето...

Кривичниот совет му ја одби жалбата, Груевски мора да се пријави во Шутка

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 му ја одби жалбата на осудениот поранешен премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на решението за издржување на затворската казна од две години, во случајот „Тенк“ на СЈО, што треба да ја одлежи во затворот во Шуто Оризари. „По добиени повеќе прашања од медиумите, ја информираме јавноста, дека Кривичниот совет на...

Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против. За одземање на мандат на пратеник потребно е двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници односно минимум 80 пратеници. Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски...

Груевски денеска треба да се јави во затворот Шутка, но може да добие одложување

Според упатниот акт од кривичниот суд, Никола Груевски денеска треба да се јави во затворот во Шуто Оризари, поради одржување на казната од две години затвор изречена во случајот „Тенк“. Во Кривичниот суд од вчера почнале да пристигаат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за извршување санкции, кој одби да му го одложи...

Со 5 гласа „за“, Комисијата му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Со пет гласа „за“ Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието да му го одземање пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието на пленарна седница со двотретинско мнозинство. Груевски не се појави на седницата иако претседателот на Комисијата, Павле Богоевски рече дека бил поканет на седницата на која единствена точка на дневен...

Собранието денеска ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со почеток од 11 часот ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски во петокот го доби барањето од Судот од претседателот на Собранието, Талат Џафери и имаше...

„Протест за правда за Никола Груевски“ утре пред Кривичниот суд

Група граѓани и симпатизери на поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски преку социјалните мрежи организираат мирен „протест за правда“. Протестот на „Фејсбук“ е најавен за утре, среда, во 19 часот пред основниот суд Скопје 1 Скопје. На нивната „Фејсбук“ страна пишува дека „цела Македонија е сведок на неправдата која се врши врз Никола Груевски“. „Кога неправдата е на сила, непокорот...

Судот ја одби молбата на Груевски за одложување на затворската казна

Кривичниот суд ја одби молбата на поранешниот премиер Никола Груевски за одложување на затворската казна од две години за предметот на СЈО „Тенк“. Адвокатите на Груевски бараа тој да не замине на издржување на затворската казна на 8 ноември, поради пратенички обврски и обврските околу пишувањето на книга поврзана со неговиот докторат. „Судија за извршување санкции при Основниот Суд Скопје...

Груевски до 8 ноември треба да се јави во Шутка за отслужување затворска казна

Поранешниот премиер Никола Груевски доби упатен акт да се пријави во затворот во Шуто Оризари, каде треба да ја отслужи 2 годишната казна за набавката на луксузниот „мерцедес“. Според актот, Груевски треба најдоцна до 8 ноември да се јави во затворот. Упатниот акт му беше доставен утринава во Кривичниот суд, каде што тој го чекаше продолжението на судскиот процес за...

Груевски наскоро ќе добие упат за затвор, пресудата од Апелација стаса во Кривичен суд

Основен суд Скопје 1, познат како Кривичен суд, денеска соопшти дека ја добиле второстепената пресуда од Апелациски суд Скопје за случајот „Тенк“, односно за набавката на „мерцедесот“ вреден речиси 600.000 евра. Од судот велат дека пресудата од Апелација ќе биде распределена на понатамошно постапување кај судија за извршување санкции кој во следниот период треба да изготви упатен акт и да...

Јанкулоска осудена на 6 години затвор за набавка на „мерцедесот“

Судијката Добрила Кацарска и досуди шест години затворска казна на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска во случајот „Тенк“ на СЈО за набавка на луксузниот „мерцедес“ од речиси 600.000 евра. Судијката Кацарска рече дека обвинетата Јанкулоска е виновна за злоупотреба на службена должност и овластување. -Неспорно е дека е набавено патничко моторно возило „мерцедес гард“. Обвинетата Јанкулоска знаела дека се...

Денеска пресуда за Јанкулоска за набавката на „мерцедесот“

Во Основен суд Скопје 1, според најавеното, денеска треба да се изрече пресудата за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во судењето за случајот „Тенк“, кој го води Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Станува збор за одвоено судење, кое почна поради нејзината бременост. Претходно таа беше дел од главната постапка во случајот за блиндираниот мерцедес од околу 580.000 евра, набавен...

Груевски по одлуката на Апелација: Нема да гласам за уставни промени

Казната затвор е политички прогон, изјави експремиерот Никола Груевски по соопштувањето на одлуката на Апелациониот суд со која му се потврдува двегодишната затворска казна за случајот ,,Тенк” на СЈО за набавка на мерцедесот од 600.000 евра. - Ова е класичен политички прогон. Ќе ги искористам сите правни лекови кои ми стојат на располагање. Овде нема потреба од нови докази затоа...

Апелација ја потврди казната од 2 години затвор за Груевски за „мерцедесот“

Скопскиот Апелациски суд на својот веб-сајт денеска ја објави одлуката со која се отфрлаат жалбите на Никола Груевски за неговата двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“, за набавката на скапиот луксузен „мерцедес“ вреден речиси 600.000 евра. „Жалбите на обвинетиот Н.Г. од С. изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост“, се...

Димитров: Грција и Северна Македонија постигнаа договор во Преспа, не се враќајте назад

При полагањето на заклетвата, претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја испушти придавката „Северна“ и рече само „Македонија“, и покрај тоа што истиот ден потпиша официјална заклетва под уставното име на...