fbpx

„Протест за правда за Никола Груевски“ утре пред Кривичниот суд

-

Група граѓани и симпатизери на поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски преку социјалните мрежи организираат мирен „протест за правда“.

Протестот на „Фејсбук“ е најавен за утре, среда, во 19 часот пред основниот суд Скопје 1 Скопје.

На нивната „Фејсбук“ страна пишува дека „цела Македонија е сведок на неправдата која се врши врз Никола Груевски“.

„Кога неправдата е на сила, непокорот е единствениот пат до правдата“, се вели во најавата за протестот.

Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк” и задутре треба да се јави на издржување на затворската казна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Иран со дронови го нападна Израел

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари потврди дека Иранците испратиле беспилотни летала кон Израел и дека израелската држава е подготвена на сè. Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден...