Група граѓани и симпатизери на поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски преку социјалните мрежи организираат мирен „протест за правда“.

Протестот на „Фејсбук“ е најавен за утре, среда, во 19 часот пред основниот суд Скопје 1 Скопје.

На нивната „Фејсбук“ страна пишува дека „цела Македонија е сведок на неправдата која се врши врз Никола Груевски“.

„Кога неправдата е на сила, непокорот е единствениот пат до правдата“, се вели во најавата за протестот.

Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк” и задутре треба да се јави на издржување на затворската казна.