Според упатниот акт од кривичниот суд, Никола Груевски денеска треба да се јави во затворот во Шуто Оризари, поради одржување на казната од две години затвор изречена во случајот „Тенк“.

Во Кривичниот суд од вчера почнале да пристигаат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за извршување санкции, кој одби да му го одложи издржувањето на казната. Денеска на адреса на судот треба да пристигне и личната жалба од Груевски, по што ќе почне да тече рокот од три дена во кој Кривичниот совет ќе треба да одлучи дали да му го одложи издржувањето на казната или да го упати кон Шутка.

Со поднесувањето на жалбата автоматски му се одложува извршувањето на казната и тоа во зависност од времето потребно Кривичниот совет да ја донесе одлуката, но кое е ограничено на три дена.

Вчера Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со мнозинство гласови „за“, испрати препорака до Собранието за одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Сега на ред е пленарна седница за која е потребно двотретинско мнозинство гласови за одземање на мандатот, а доколку тоа се случи, тогаш поранешниот премиер ќе мора да ја одлежи казната затвор.
Груевски минатата недела бараше одложување на казната, но неговото барање беше одбиено.

Екс премиерот на двегодишна затворска казна беше осуден за предметот „Тенк” на СЈО за набавката на мерцедесот од 580.000 евра.

Синоќа пред Основниот суд 1 Скопје, симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ побараа правда за поранешниот лидер на партијата и протестираа против судската пресуда со која Груевски е осуден на двегодишна казна затвор.

На протестот беше упатен и повик до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да донесе одлука со која ќе го прекине овој, како што го нарекоа, политички прогон што се спроведува во Македонија.