fbpx
Таг: Лавров

таг: Лавров

Путин ги користи „традиционалните и семејни вредности“ како оправдување за војната во Украина

Русија сака да се наметне и да се претстави како главен светски бранител на традиционалното и религиското, а тоа можеше да се забележи и во неодамнешниот говор на Путин, кој уште еднаш нагласи дека ова е „војна за заштита на нашите деца од деградација и дегенерација“. Наративот за „загрозените вредности“ обично се користи за да ги оспори западните ставови...

Почна Самитот на Движењето на неврзаните во Белград посветен на 60-годишнината од основањето

„Добредојдовте дома. Белград беше, е и ќе биде горд домаќин на секој човек со мир во душата. А основната идеја околу која се собраа нашите предци при основањето на ова движење е мирот. Мирот е темел за развојот на соработката, и тоа во политиката, културата или економијата. Меѓународната соработка со почитување на основните принципи и целта на повелбата на...

Лавров: Мировен договор за Украина е можен

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека мировен договор за прекин на конфликтот во Украина е можен. - Веруваме дека постојат шанси да се постигне договор според последните предлози - изјави Ларов. Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд вчера имаа средба со рускиот претседател Владимир Путин, со кој разговараа за план за прекин на воените дејства...

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница, рече американскиот државен секретар Џон Кери. Украинската армија вчера ја обвини Русија дека испратила конвој од 32 тенка и камиони со војници до проруските сили во Источна Украина, кои се во судир со украинските сили. - Доволно е да се каже дека имаме несогласувања за некои факти кои...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...