fbpx

Регистрирани се 24 нови случаи на ковид-19

-

Министерството за здравство иизвести дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани во земјава од почетокот на пандемијата е 156.078. Во истиот период, како оздравени се пријавени 6 пациенти, а нема пријавено смртни случаи.

Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, со што се откриени 24-те нови случаи, односно по градови: Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

Од шесте оздравени пациенти, четиримина се од Скопје, а останатите двајца од Тетово и од Струмица.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на ковид-19, вкупната бројка на утврдени случаи е 156.078, бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...