fbpx

Путин ќе ја посети Кина за да ја зајакне економската соработка

-

Рускиот претседател Владимир Путин в сабота ќе ја посети Кина, каде што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг и со други високи официјални лица, при што се очекува да бидат потпишани околу 30 документи за политичка и за економска соработка меѓу двете земји.

Целта е да се реализираат економски проекти во областа на туризмот, технологијата, енергетиката и во производството на авиони.

Москва настојува да ја зајакне врската со Пекинг во моменти на затегнати односи со Западот, но трговската размена на двете земји значително е намалена, а многу од проектите меѓу двете земји не беа реализирани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...