fbpx

Против МРП вчера вакцинирани 23 деца, бројката стаса до 1.102

-

Министерството за здравство информира дека вчера до 13 часот вакцинирани биле 23 деца со МРП (морбили, рубеола, паротитис – или ситна сипаница, крупна сипаница и заушки). Со тоа, до вчера вакцинирани биле вкупно 1.102 деца.

Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници).

Министерството за здравство апелираме до сите родители да ги вакцинираат своите деца.

„МРП вакцината е висококвалитетна, производител е компанијата GlaxoSmithKline од Белгија. Вакциналните пунктови во поликлиниките „Букурешт“, „Бит Пазар“ и „Јане Сандански“, од  денеска ќе работат во две смени од 7:30 до 190 часот.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download redmi firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download