fbpx
Таг: вакцини

таг: вакцини

Лага е дека вакцинираните деца ја губеле интелигенцијата

Фото: Pixabay/qimono
Благодарение на имунизацијата многу заразни болести кои во минатото претставувале значаен јавно-здрaвствен проблем затоа што предизвикувале висок морбидитет, односно морталитет кај децата и возрасните, или предизвикувале компликации и инвалидитет, денес се елиминирани или ставени под контрола, сведени на поединечни случаи без смртен исход и трајни последици. Имајќи ги предвид сите истражувања и факти, никако не може да се изведе...

Не е точно дека невакцинираните деца се поздрави од вакцинираните

Вакцинацијата кај децата помага да се намали ризикот од потенцијално опасни болести како полио, на пример. Големи студии немаат најдено поголема инциденца на несакани здравствени исходи кај вакцинираните деца споредено со невакцинираните. Состојките во вакцините кај децата не се присутни во токсични количества. Американската академија на педијатри препорачува рутинска имунизација на сите деца и адолесценти според календарот на Центарот...

Генетиката се користи за спречување или лекување болести, не за нивно поттикнување

Наспроти изнесеното во постот кој го рецензираме, видеото не претставува никакво сведочење за депопулација со ковид, ниту, пак, доставува докази, туку е какофонија од различни теории на заговор, кои имаат за цел да предизвикаат сомнеж во традиционалната медицина и нејзиниот развој кој носи здравствен бенефит, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа...

Нанотехнологијата, 5Г мрежата и графен оксидот немаат никаква поврзаност со вакцините

Објавата изнесува низа теории на заговор и непотврдени факти во врска со вакцините и нивниот состав. Вакцините не содржат графен оксид, ниту пак, графен оксид или некаква нанотехнологија која генетски ќе го модифицира човекот за тој да биде управуван со помош на 5Г технологијата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук која ги...

5Г мрежата не го активира Марбург вирусот, ниту пак, луѓето се чипирани и имаат графен оксид

Видеото е од 2021 година, но тоа на ниедно место во објавата не се кажува, па кога ќе се погледне се добива впечаток дека станува збор за сегашен настан и непотребно се крева паника и страв во јавноста за смртоносен вирус. Во објавата се споделуваат и неточни информации дека овој вирус значи активирање на 5Г мрежата, како и „многу...

Нема линк меѓу ХААРП програмата, коронавирусот, вакцините и климатските промени

Постот произволно тврди дека пандемијата на ковид била лажна, дека вакцините биле смртоносни и дека климатските промени се лажни, односно се прават со помош на системот ХААРП. Пандемијата и коронавирусот беа реални и однесоа многу човечки животи, менувајќи го начинот на живот на луѓето. Нема докази дека вакцините предизвикуваат смрт. Тврдењето дека климатските промени не постојат, дека се вештачки...

Несаканите ефекти кај децата вакцинирани против ковид се благи и минливи

Во овој пост се пропушта контекстот, бидејќи иако е точно дека 86 проценти од децата имале пријавени несакани реакции, сепак, тие се благи, односно се однесуваат на локални реакции и на болка во местото на инјектирање. Но, ова во постот се прикрива за да се создаде погрешен впечаток во јавноста дека ковид-вакцините се небезбедни, пишува Вистиномер во својата анализа.   Текстот...

Не е точно дека не постојат аутистични деца кои не се вакцинирани

Не постојат докази кои го поврзуваат појавувањето на аутизам кај децата и вакцините. Бројни студии се направени за споредба на процентот на деца со аутизам помеѓу тие кои се вакцинирани и невакцинираните деца, а резултатите покажуваат дека нема разлики во процентот. Едно истражување спроведено во САД покажува дека децата со аутизам и нивните браќа и сестри примиле помалку вакцини...

Над 1.000 деца вакцинирани за пропуштени рутински вакцини со кампањата „Од врата до врата“

Повеќе од 1.000 деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања „Од врата до врата“ на Министерството за здравство (МЗ) и Светската здравствена организација (СЗО), информираше МЗ. Кампањата започнала на 24 април и се спроведувала вкупно четири недели, како дел од Европската недела на имунизација, со финансиска поддршка од ЕУ. Во овој период биле посетени вкупно...

Нема докази дека мозокот на бебињата запира со развој поради вакцинирањето

Науката не располага со докази дека вакцинирањето кај децата е поврзано со развојот на мозокот или со когнитивните функции. А постот што го рецензираме токму тоа го тврди, што е класична лага поврзана со антиваксерските кругови во земјава и во светот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој...

Родителите да не се колебаат, да ги вакцинираат своите деца, порачуваат здравствените власти

Кампањата за редовна имунизација, која денеска ја започна Министерството за здравство со поддршка на УНИЦЕФ, треба да се справи со колебливоста на родителите и старателите во процесот на донесување одлуки за вакцинирање на своите деца. Ова беше речено денеска при посетата на пунктот за имунизација во поликлиниката „Букурешт“ од заменик-министерката за здравство д-р Маја Манолева,  претставничката на УНИЦЕФ, Патриција...

Невистинит пост агитира против вакцинација на бебињата

Токму благодарение на вакцините, некои болести, како што се големите сипаници, целосно се искоренети. Некои се на прагот да бидат искоренети, како, на пример полио, а многу други се ставени под контрола и се наоѓаат на патот до целосно искоренување – дифтерија, пертусис (голема кашлица), мали сипаници, тетанус, итн. Во постот тенденциозно и сосема произволно се тврди: „Една вакцина...

Нема докази за поврзаност меѓу срцеви удари на пилоти и ковид вакцините

Постот манипулира и без никакви аргументи и докази неколку случаи во кои пилоти или копилоти доживеале срцев удар, ги поврзува со ковид вакцината. Во конкретните случаи посочени во постот, воопшто и нема податок дали пилотите били вакцинирани против ковид-19 или не. Наспроти ваквата манипулација, познато е дека случаи кога пилоти и копилоти доживеале срцев удари за време на лет,...

Тенденциозност: Без докази се тврди дека ковид вакцините предизвикуваат рак, неплодност и инфаркти

Овој пост доаѓа после неколку јавни излагања на кардиолози кои тврдат дека има зголемен број на лица во државата кои имаат срцеви или мозочни удари. Но, сите тие кардиолози зголемениот број на овие заболувања го припишуваат на ковид како болест, а не на ковид вакцината. И многу медицински студии покажаа дека инфекцијата со ковид-19 може да го зголеми...

Не е точно дека невакцинираните деца се екстремно поздрави и попаметни од вакцинираните

Фото: Pixabay/qimono
Нема никакви научни докази базирани на истражувања од кои може да се извлече заклучок дека децата не треба да се вакцинираат или дека невакцинираните деца се поздрави и попаметни од вакцинираните. Вакцините спречуваат заразни болести, немаат никаква врска со интелигенцијата на детето. Во објавата е спомнат и Трамп, иако тој никогаш не заземал став против вакцинирање, напротив, тој...

Не е точно дека ковид вакцината на Фајзер предизвикува машка неплодност

Наспроти изнесеното во постот што го рецензираме, „Вистиномер“ не пронајде никакви докази дека самата компанија „Фајзер“ имала објавено извештаи кои наводно покажувале дека нивните вакцини против ковид-19 може да предизвикаат неплодност кај мажите и дека тоа се знаело уште во фазата на проучување на лекот. Во фазата на создавање на вакцините немаше испитувања на плодноста, но подоцна сите испитувања...

Нема докази дека новинарката Алиса Карлсон колабирала поради вакцина против ковид-19

Нема информации кои се причините за онесвестувањето на новинарката на CBS Лос Анџелес, Алиса Карлсон Шварц  за време на нашите вести во 7 часот наутро. Уште помалку некој потврдил или посочил дека тоа е последица на вакцина против ковид-19, како што е тоа претставено во постот што го рецензираме. Новинарката се огласи на социјалните мрежи, кратко заблагодарувајќи се за...

Не е вистина дека Путин наредил уништување на ковид вакцините во Русија

Оваа објава се повикува на напис од порталот DainikBidyaloy кој е од Бангладеш, во кој, пак, како извор на (дез)информацијата дека Путин наредил уништување на сите ковид вакцини во Русија, се цитира Real Raw News, кој е сатиричен сајт. Нема никакви докази дека Путин наредил такво нешто, ниту, пак, има официјална владина изјава за ова прашање. Напротив, Руското Министерство...

Андреас Ноак не е убиен, а графен хидроксид не постои

Смртта на хемичарот Андреас Ноак од страна на антивакциналните кругови беше масовно злоупотребувана за ширење невистини за составот на вакцините и за причините на неговата смрт. Не е точно дека Ноак бил убиен поради наводно истражување, туку починал од срцев удар. Неговата партнерка објави видео каде потврдува дека починал од срцев удар, откако претходно се онесвестил во својот дом...

Ниту има смртоносни серии од ковид вакцините, ниту ЦДЦ намерно ги испратиле во „црвените држави“

Вакви произволни тврдења пронајдовме само на конспиративниот сајт Експозе кој во текот на целата пандемија ширеше дезинформациски наративи. Нивниот заклучок за смртоносни серии на вакцини е базиран на пријави во ВАЕРС системот за рано сигнализирање на сомнежи за можни несакани ефекти. Досега повеќепати се дебанкирани неточните тврдења за смртоносни серии вакцини. Според американски медицински експерти, во САД ковид-19 стана...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...