fbpx

Повторно пожар во близина на Велешкото езеро, гори и во Скопско

Од Центарот за управување со кризи велат дека двата пожара се исклучително сериозни

-

Голем пожар над велешката населба Отовица му се заканува на езерото Младост. Пожарот се шири во три правци, а гори боровата шума над наплатната рампа на автопатот Велес-Скопје, велат граѓани кои се присутни на лице место.

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека за кратко ќе полета Ер трактор на Дирекцијата за заштита и спасување и полициски хеликоптер за да учествуваат во гаснење на пожарот во близина на Велешкото езеро. 

Инаку, ова не е прв пожар во близина на езерото Младост. Пред неколку години, во голем пожар изгоре речиси целата шума лоцирана околу езерото, а под опасност беа ставени и хотелски објекти што се наоѓаат на крајбрежјето.

Од ЦУК попладнево соопштија дека голем пожар во моментов има и помеѓу скопските села Бучинци, Миладиновци и Групино. Од ЦУК двата пожари во Велешко и Скопско ги оквалификуваат како исклучително сериозни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...