fbpx

Повторно одложено рочиштето на членовите на Левица

-

Денешното судење на двајцата членови на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски обвинети за демолирање на канцеларијата на Иванов повторно е одложено. Следното рочиште е закажано на 10 јуни.

Одбраната се уште не го добила вештачењето поради тоа што не може да ја подготват листата на докази.

Како што тврди адвокатот Сашко Дуковски вештачењето е важен елемент за тие да можат да ја подготват одбраната. Досега вештачење добил само еден од обвинетите и тоа вчера попладне.

Обвинителката Снежана Бундалевска посочи дека одбраната можела да се координира со клиентите и денеска да дојде подготвена на судењето, освен „ако не се работи за тактизација“.

И двете страни се согласија дека мерката за притвор е бесмислена, но сепак обвинетите демонстранти остануваат во куќен притвор.

Членовите на Левица денеска пред Основниот суд одржаа прес-конференција на која побараа да се укине куќниот притвор за нивните двајца членови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...