fbpx
Таг: рочиште

таг: рочиште

Судењето за Мухамед Зеќири одложено оти не се појави сведокот

Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири денеска во Основниот кривичен суд-Скопје беше одложено затоа што поради здравствени причини не се појави сведокот Горан Анастасиевиќ. Зеќири се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Следното рочиште е закажано за 6 јуни. Минатиот месец, судењето против Зеќири почна од почеток. Овој процес подолг период беше во прекин, откако Основниот...

Одложено рочиштето за пожарот во болницата во Тетово

Главната расправа која беше закажана за денеска, за случајот со пожарот во модуларна болница во кој живи изгореа 14 лица, се одложи, откако во судот во Тетово не се појави еден од двајцата обвинети директори на болницата, Артан Етеми. Како што пренесува „ТВ 21“, неговите адвокати известиле дека обвинетиот е во тешка здравствена и психичка состојба поради смртта на...

Повторно одложено судењето за трагедијата во модуларната болница во Тетово

По вторпат е одложено судското рочиште за пожарот во модуларната болница во Тетово. Одложувањето се случи затоа што двајца од обвинетите, докторот Бобан Вучевски и поранешниот финансиски директор на болницата Артан Етеми, немале адвокат. Иако имаа два месецаи да си обезбедат застапник кој ќе ги брани, тие образложија дека не знаеле дека треба да имаат адвокат, пишува Порталб.мк. Следното рочиште...

Се одложи судењето за пожарот во тетовската модуларна болница

Судењето за пожарот во тетовската Модуларна ковид болница, кој се случи пред безмалку една година, требаше да почне денеска, но беше одложено поради отсуство на двајца од обвинетите, пишува „Порталб“. Првото рочиште беше одложено за 14 октомври. Отсуствуваа поранешниот економски директор на Клиничката болница во Тетово, Артан Етеми и раководителот на ковид-центарот, Бобан Вучевски. Се појави само поранешниот директор на...

Судење за несреќата кај Ласкарци: Сопственикот на „Дурмо турс“ прстот го вперува кон возачот

На денешното судско рочиште за тешката автобуска несреќа што се случи на 13 февруари 2019 година кај Ласкарци сведочеше првообвинетиот во случајот „Ласкарци“, сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули. Тој пред судот изјави дека на никој начин не придонел за сообраќајната несреќа, објаснувајќи дека не се чувствува виновен за оваа несреќа. Белули на судското рочиште рече дека жали за несреќата...

„Таргет-Тврдина“: Јанкулоска се брани претставувајќи се како жртва, а не соучесник во прислушувањето

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во завршните зборови на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ се брани претставувајќи се како жртва, тврдејќи дека не била вмешана во уништувањето на опремата со која од 2008 до 2015 година се вршело незаконско прислушување на десетици илјади граѓани за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. Поранешната министерка е обвинета дека помогнала во уништувањето...

„Беше недоразбирање“ – двајцата штипјани ја признаа вината за тепањето на девојката

Со признание на вина и каење, во еден ден почна и заврши судењето на двајцата штипјани, кои во текот на јануари претепаа девојка во влезот на станбена зграда во Штип и тоа го снимија на мобилен телефон. Снимката ја згрози јавноста, која изрази силна осуда за делото. Според сведочењето на обвинетите за насилство, П.Р.(23) и С.А. (26), и двајцата од...

Судењето за „Рекет“ против Боки 13, Катица Јанева и Кичеец почнува на 3 декември

Основниот кривичен суд - Скопје соопшти дека судењето против Бојан Јовановски -Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и бизнисменот Зоран Милевски - Кичеец, кои се обвинети за рекетирање, ќе почне на 3 декември. Скопскиот Кривичен суд соопшти дека за случајот „Рекет“ е назначен судечки совет со кој претседава судија Васка Николовска - Масевска.

Судот ги одби приговорите на Боки 13, Катица Јанева и Кичеец, судењето почнува наскоро

Основниот кривичен суд Скопје ги одби сите приговори на Бојан Јовановски - Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милевски - Кичеец за обвинителниот акт против нив во случајот „Рекет“ и во целост го прифати обвинението, што значи дека наскоро ќе почне судењето. Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот кривичен суд Скопје на денешната седница ги отфрлила сите приговори...

Семејствата на жртвите од несреќата кај Ласкарци ќе бараат отштета

Семејствата на дел од загинатите и повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава, во која 16 луѓе ги загубија животите, а 37 беа повредени, се изјаснија дека се приклучуваат на кривичниот прогон и на денешното судење рекоа дека ќе бараат отштета. На следното рочиште закажано за 18 октомври ќе продолжи произнесувањето, кога треба да сведочат преживеаните патници. За...

За Верушевски, нарачателот на прислушувањето e Никола Груевски, а не Сашо Мијалков

Зоран Верушевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, одговорајќи на прашањата на обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање, денеска рече дека Никола Груевски треба да биде првообвинет во овој случај. Според Верушевски, Груевски поседувал и поседува голем број бомби и ги користел за да...

Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во „Монструм“

Министерката за правда Рената Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во случајот „Монструм“ и детално ќе ги информира околу преземените дејствија за екстрадиција на лицата од Косово, соопшти Министерството за правда. Соопштението уследи откако обвинителката Фатиме Фетаи на денешното рочиште за случајот „Монструм" пред судот рече дека ќе мора Министерството за правда да побара детален одговор околу...

Одложено рочиштето за „Маѓар Телеком“, судењето продолжува в година

Денешното рочиште за предметот „Маѓар Телеком“ е одложено поради обемноста на доказниот материјал на предметот. На денешното рочиште требаше да биде сослушан сведок од одбраната. Случајот „Маѓар Телеком“ во 2009 година беше отворен од Основното јавно обвинителство. СЈО во неколку наврати бараше и преземање на предметот во нивни раце, но од ОЈО не дозволуваа, велејќи дека не произлегувал од содржината на...

Мијалков не беше донесен в суд, одложено е рочиштето за “Титаник 2“

Денешното рочиште за предметот „Титаник 2“ во кој се обвинети поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, беше одложено. Доколку рочиштето се одржеше, тоа ќе беше прво излегување на Мијалков од затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари, каде се наоѓа веќе девет дена. Причината за денешното одложување беше тоа што Мендух...

Мијалков денеска првпат излегува од „Шутка“

Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, денеска, првпат откако е притворен пред девет дена, ќе излезе од затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари. Треба да биде спроведен на судењето за случајот „Титаник 2“ во Основен суд Скопје 2. Тој во Кривичниот суд требаше да има судење и минатата седмица, и тоа за случајот „Таргет - Тврдина“...

Продолжува судењето против „Република“ за жигосување и злоупотреба на лични податоци на активистите

Во Основен суд Скопје 1 денеска со почеток во 13 часот ќе продолжи судењето против Доне Доневски и Друштвото за новинско издавачка дејност Прва Република – ДООЕЛ, односно издавачот на магазинот и веб-страницата „Република“. Тужителите, истакнати професори, новинари, аналитичари и граѓански активисти, ја обвинуваат „Република“ и непознати лица вработени во Управата за јавни приходи дека на 27 мај 2016 година...

Крим-техничари ја обија бравата на „опелот“ од „Монструм“ за да се направи увид

Во депото на Агенцијата за управување со одземен имот денеска беше извршен увид во црвениот „опел омега“ кој беше посочен како автомобилот со кој се превезувале сторителите на петкратниот масакр кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година. Судиите од скопскиот Кривичен суд, Огнен Ставрев и Осман Шабани, заедно со обвинителите од СЈО, Фатиме Фетами и Гаврил Бубевски првин, заедно...

Ристовска: Мијалков бил организатор на прислушувањето, имаме и докази и сведоци

Сашо Мијалков, тогашен директор на Управата за безбедност и разузнавање (УБК) во МВР, е креатор на идејата за масовно прислушување, воден од политички и бизнис интереси. СЈО за да ја докаже неговата вина, има обезбедено многу докази, но и сведоци, кои помогнаа во обелоденувањето на аферата и расветлувањето на мотивите, порача специјалната обвинителка Ленче Ристовска на денешното рочиште за...

Судењето на Јанкулоска за блиндираниот мерцедес продолжува утре

Раздвоената судска постапка против поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден околу 580.000 евра продолжува утре со сослушување на сведоци. Таа беше издвоена од почнатиот судски процес поради нејзината ризична бременост. Пролетва за набавката на блиндираниот автомобил поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски доби шест години...

Загрозениот сведок во „Монструм“ лаже, тврдат адвокатите

Тензична ситуација на моменти се случуваше во судницата 1 во Основниот суд Скопје 1 на сослушувањето на загрозениот сведок во случајот „Монструм“ на СЈО, бидејќи тој за првпат кажа дека видел четири тела критичната вечер на 12 април 2012 на Смиљковско Езеро, известува „СДК“ - На 19.04. 2012 пред истражен судија сте рекле дека сте дознале за настанот утредента од...

Автобусот „19“ се чека со часови: Граѓаните револтирани, возачите се жалат дека ЈСП не им плаќа

Граѓаните на Шуто Оризари, но и некои делови на Чаир се соочуваат со сериозен недостиг на автобуси и се во невозможност да ги извршуваат своите секојдневни обврски. Автобуската линија...