fbpx

Одложено рочиштето за пожарот во болницата во Тетово

-

Главната расправа која беше закажана за денеска, за случајот со пожарот во модуларна болница во кој живи изгореа 14 лица, се одложи, откако во судот во Тетово не се појави еден од двајцата обвинети директори на болницата, Артан Етеми. Како што пренесува „ТВ 21“, неговите адвокати известиле дека обвинетиот е во тешка здравствена и психичка состојба поради смртта на неговата мајка, па поради тоа, следното рочиште е закажано за на 31 јануари.

Денеска пред почетокот на рочиштето група граѓани протестираа пред зградата на Основниот суд во Тетово барајќи ослободување од вина на д-р Бобан Вучевски. Тие истакнаа дека вистинските виновници за пожарот не се во судницата и против нив нема покренато обвинение.

Пожарот во модуларната болница се случи на 8 септември 2021 година, кога 14 лица ги загубија животите. Основното јавно обвинителство Тетово, по повеќемесечна истрага на 27 јули 2022 година до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против три физички и едно правно лице.

Директорите Фљорин Бесими и Артан Етеми, докторот Бобан Вучевски и претставник на Клиничка болница Тетово како правно лице, кои се обвинети, на почетокот на судењето кажаа дека го разбираат обвинението, но не признаваат вина и дека не ги сториле делата за кои се товарат.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download redmi firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course