fbpx
Таг: докази

таг: докази

Обвинителството со нови докази за „Талир-2“, ВМРО-ДПМНЕ не плаќало данок на имот пет години

Со цеде и документи, обвинителот Љубомир Лапе, утрово на Основниот кривичен суд во Скопје му предложи дополнување на доказите во судењето за предметот „Талир 2“, кое се однесува на противзаконската градба на Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ, објави денеска истражувачкиот портал Призма. Меѓу четириесетината докази, се најдоа и решенија од Град Скопје за данок на имот за седиштето на партијата. Според...

ЈО: Се обезбедуваат докази и се сослушуваат лица за трагедијата во Бугарија

Во интерес на истрагата за трагедијата во која загинаа 45 лица во Бугарија, а која се одвива по меѓународни стандарди, нашето обвинителство денеска ги предаде на бугарските обвинители сите потребни документи и докази, информира пред малку на прес-конференција јавниот обвинител Љубомир Јовески. На прес-конференцијата во обвинителството присуствуваа и заменик-окружниот јавен обвинител во Перник Бисер Јорданов Михајлов, како и истражителот...

Реобјавена невистинита „прељуба“, стара шест години

Текстот со наслов „Познат скопски менаџер и наш ракометар фатени во прељуба со две сестри“  а кој е објавен на 5 март 2020 година, е стар шест години и истиот со идентичен наслов и содржина е објавен на 2 ноември 2014 година и пренесен од повеќе медиуми, пишува „КриТинк“. Станува збор за шпекулативен текст кој и пред шест години бил рецензиран на...

Српски „Информер“ ја утна прогнозата за распитот на Боки 13

Најавувајќи го распитот на првоосомничениот во предметот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, кој на 23.09.2019  беше изведен пред обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, српскиот портал „Информер“ ја дезинформираше јавноста. Имено, уште рано утрото во 08,28 часот , некоклку часа пред закажаниот распит на Јовановски, споменатиот портал објави текст со наслов во кој прејудицира дека Боки...

СЈО: Подготвени сме веднаш да ги предадеме предметите на Јавно обвнителство

Од СЈО известија дека се подготвени да ги предадат сите предмети по кои постапуваат до Јавно обвинителство. „Ја известуваме јавноста дека од страна на Јавното обвинителство доставен е допис во кој е наведено дека согласно член 6, став 5 од Законот за Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите,...

Повратен ефект – кога тврдоглавоста ќе надвладее врз фактите

Британската невладина организација „Full Fact“ од Лондон, која се занимава со истражувања поврзани со проверката на фактите (fact checking) и дезинформациите, издаде истражувачки преглед кој се однесува на феноменот „повратен ефект“, кој настанува при проверката на фактите кај медиумските производи или изјавите на политичарите и другите јавни личности. „Повратен ефект“ во овој контекст значи, всушност, несакано постигнување на обратен ефект од посакуваниот, по извршената...

Цаца Николовска: Предметите на СЈО не се доведени во прашање

Материјалите од прислушуваните разговори, односно „бомбите“, не се единствениот доказ што Специјалното јавно обвинителство ги користи во своите предмети, според тоа, овие предмети не се доведени во прашање, е ставот на Маргарита Цаца Николовска, поранешна судијка во Судот за човекови права во Стразбур. Според судијката, државата не смее да се доведе до ситуација некој од осомничените да не одговара...

Пукнала цевка во СЈО, поплавени дел од доказите за „Империја“, „Триста“ и „Шпион“

Дел од доказите за предметите „Империја“, „Триста“ и „Шпион“ на Специјалното јавно обвинителство биле поплавени, откако пукнала цевка од парното во објектот каде е сместено СЈО. Од СЈО за емисијата „360“ на „АлсатМ“ потврдија дека минатата недела се случила поплава во нивниот објект и биле зафатени дел од документите собирани како докази за три предмети. „Точно е дека поради дотраеност на...

Заев: Сите процеси на СЈО за кои постојат докази продолжуваат

Сите процеси за кои постојат докази продолжуваат, доказите се живи и здрави, тие постојат, не може некој да ги уништи, да ги сокрие, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање дали со новото законско решение за СЈО го спасува неговиот коалициски партнер, лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој додаде дека предметите за кои постојат докази, соодветно се распределуваат во државното...

ОЈО: Се уште нема осомничен за тројното убиство во Дебар

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар издал наредба за обдукција на тричленото семејство – маж, жена и нивната 14-годишна ќерка кои беа убиени во Дебар. Обвинителот издал и наредба за вештачење на сите траги и материјални докази пронајдени на лице место, информираат од ОЈО. „По наредба на јавниот обвинител беа земени парафински ракавици и беше извршен претрес во...

Рускоска: Нарачателите за 27 април ќе бидат обвинети кога ќе има цврсти докази

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе продолжи судскиот процес за настаните во Собранието од 27 април минатата година. Вчера, на првото рочиште, воведни говори имаа обвинителката Вилма Рускоска и адвокатите на дел од обвинетите. Во случајот обвинети се триесет и три лица, од кои триесет и едно од обвинетите одговараат за „тероризам“, додека две за „помагање“. -Триесет и шест сведоци...

Судот го прифати обвинението за настаните во Собранието од 27 април

Кривичниот суд соопшти дека е прифатен обвинителниот акт поднесен од Јавното обвинителство за настаните во Собранието на 27 април минатата година. „Советот за оценка на обвинителен акт при одделението за гонење организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи во оценка на обвинителниот акт со КОК ООА 10/18 повезан со настаните од 27 април 2017 год....

Спасовски: Во МВР имало група која по нарачка бришела траги и докази

Во МВР постоела група која бришела траги и докази, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на дебатата „Омбудсманот меѓу специјалните надлежности и капацитетите:Надворешна граѓанска контрола врз работата на полицијата“. – Во МВР постоела група која била задолжена за бришење на трагите, по нарачка и потреба. Група која била политички окупирана, пред се, од високо позиционирани функционери во министерството и...

Заев вели дека во ПИ-мерките немало поткуп, судењето продолжува на 30 април

На денешното двочасовно рочиште за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, без присуство на јавноста, во Кривичниот суд беа преслушани сите разговори обезбедени со Посебни истражни мерки (ПИМ) и беа прочитани и СМС-пораките. По завршувањето на рочиштето Заев рече дека ниту во разговорите ниту пак во СМС-пораките немало договарање поткуп. – Апсолутно нема ништо што е поврзано со...

Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази во „Тортура“

Апелацискиот суд денеска на јавна седница донесе одлука дека прислушуваните материјали во предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство, можат да се користат како докази. „Тортура“ се однесува на случајот со апсењето на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во кој првообвинет е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, а второобвинет е поранешниот командант на „Алфите“, Ивица Антевски-Пуки. Обвинетите се товарат...

СЈО со 1.560 докази ќе ја докажува вината на Кочан и на другите во „Труст“

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште од судскиот процес „Труст“ презентираше вкупно 1.560 докази, наведени на 81 страница, против бизнисменот Сеад Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, обвинети во случајот. Меѓу доказите, кои беа изведени на денешната расправа, се и три прислушувани разговори, од кои еден меѓу поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски, и два...

Груевски му се пожалил на Хан дека СЈО користи незаконски стекнати материјали

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вчерашната средба му посочил на еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, дека опозицијата не е вклучена во реформските процеси и дека освен барањето јавна поддршка, нема суштинско вклучување во процесот на изработување на реформите. Груевски, се вели во партиското соопштение, истакнал дека има политички притисок врз судството, кој создава страв кај...

Одложено судењето за „Труст“ бидејќи одбраната не ја добила листата на докази

Почетокот на главната расправа од судењето за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, кое требаше да се одржи денеска, се одложи бидејќи адвокатите на обвинетите, меѓу кои и сопственикот на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, со обвинителниот акт не ја добиле листата со докази што ги предлага СЈО. На рочиштето беа присутни тројцата обвинети, Сеад Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ,...

Нема докази дека Русија се вмешала во изборите во Велика Британија, смета Џонсон

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, денеска изјави дека нема докази дека Русија се мешала во изборите во Велика Британија. „Не видов никакви докази. Колку што знам, Русија немаше никаква улога“, одговорил Џонсон на новинарско прашање во врска со улогата на Русија во британските избори. Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, неодамна ја обвини Русија дека се меша во...

Апелација ја одложи седницата на која ќе решава дали „бомбите“ се докази за „Тендери“

Поради службени обврски на претседателката на Апелацискиот суд, Лилјана Ивановска-Шопова, одложена e денешната јавна седница на која требаше да се расправа за тоа дали „бомбите“, што Основниот суд Скопје 1 ги отфрли како неважечки, може да се користат како доказ во предметот „Тендери“. Седницата е одложена за утре во 9.30 часот. Од тројцата судии кои треба да одлучуваат за овој предмет, на...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...