fbpx

По земјотресот во Тајван сè уште се трага по преживеани

-

По вчерашниот силен земјотрес на југот од Тајван, спасувачите денеска се обидуваат од урнатините на една 17-катница да ослободат повеќе од сто лица. Во земјотресот загинаа најмалку 19 лица, меѓу кои и едно 10 дена старо девојче и уште две деца.

Спасувачите велат дека 124 лица сè уште се водат како исчезнати, од кои 103 се многу длабоко затрупани во урнатините од зградата, во која имало речиси сто стана.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...