fbpx

Определен 30 дневен притвор на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Плацеви на Водно“

-

По барање на Обвинителството за организиран криминал, судија по претходна постапка му одреди 30 дневен притвор на бизнисменот Јордан-Орце Камчев осомничен во предметот „Плацеви на Водно“. Тој ќе биде спроведен во истражниот затвор „Шутка“.

Претходно, Камчев утринава бил приведен во полициската станица-Карпош и по приведувањето бил упатен во Кривичниот суд во Скопје, на распит пред судија, по претходна постапка, по што судот одлучил за притвор. Според информациите на Агенцијата за национална безбедност кои се доставиле до Обвинителството, Камчев се подготувал за бегство.

Орце Камчев е еден од осомничените во случајот „Империја“, како и во случајот „Плацеви на Водно“, за кој ОЈО информираше дека истрагата е при крај. Во „Плацеви за Водно“ првоосомничен е и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство, а за кого истрагата покажала дека со пари на партијата си купил плацеви со површина од 11 илјади метри квадратни, во вредност од 1,3 милиони евра.

Истрагата за предметот „Плацеви на Водно“ ја води обвинителката Лиле Стефанова, како и за „Империја“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ирска не донесе одлука да го протера израелскиот амбасадор и да го тужи Израел пред судот во Хаг

Нема никаква официјална одлука на Ирска за протерување на израелскиот амбасадор и за поднесување тужба против Израел пред Меѓународниот суд во Хаг, како што тврди објавата што ја анализираме....