fbpx
Таг: Основно јавно обвинителство

таг: Основно јавно обвинителство

Кривична пријава за насилник што натепал припаднник на ЛГБТ заедницата

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против 33 годишен скопјанец кој се товари за кривично дело Насилство од Кривичниот законик. Како што појаснуваат во обвинителството, на 29 јуни обвинетиот во група со повеќе други засега неидентификувани лица, извршиле малтретирање, грубо навредување и грубо насилство врз едно лице, а делото било сторено од омраза заради сексуалната ориентација и припадност...

Искршено стаклото на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Повторно е оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. На фан страницата на Фејсбук на овој клуб, е објавено дека „маскирани патриоти“ чии лица се видливи, „уште еднаш ги нападнале Бугарите и бугарските клубови“. „До кога ќе молчиме?“, прашуваат тие. Во охридската полиција оштетувањето било пријавено во 2.05 часот по полноќ. Полицијата работи на расчистување на настанот. Оштетувањето било направено...

Кривични пријави од Финансиска полиција за двајца управители на Европската очна болница

Управата за финансиска полиција, до Основното јавно обвинителство - Скопје поднела кривична пријава против две лица во својство на управители на Приватната здравствена установа Специјална очна болница „ЕУРОПЕАН ЕЈЕ ХОСПИТАЛ п.о. Скопје“. Пријавените лица, во период од 2011 до 2020 година, ја злоупотребиле својата службена положбa, на начин што набавиле повеќе видови медицински средства од сомнително потекло, односно од...

Три физички и едно правно лице кривично ќе се гонат за пожарот во Модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против три физички и едно правно лице во врска со пожарот во Модуларната болница во Тетово. Двајцата првообвинети се товарат дека сториле по едно кривично дело – Тешки дела против општата сигурност по чл.292 ст.4 в.в. со чл.288 ст.4 в.в. со ст.2 од Кривичниот законик, третиот обвинет сторил кривично дело...

ОЈО: Лекарка од заводот Демир Капија обвинета за смртта на 12-годишно дете

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против лекарка од Специјалистичкиот завод Демир Капија за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 4 во врска со член 207 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Според ОЈО, лекарката спротивно на Договорот, здравствената помош ја укажувала без да изврши непосреден...

Полицијата сè уште го бара лавчето Симба: Кај еден од осомничените запленети се препариран тропски мајмун и лебед

Полицијата сè уште не го најде лавчето Симба. Според информациите кои Мета ги доби од Основното јавно обвинителство при претрес кај лицето чии фотографии со лавчето беа објавени, не е пронајдено дивото животно. Министерството за внатрешни кое по насоки на Основното јавно обвинителство Куманово го лиши од слобода кумановецот С.А.(31) презема дејствија за пронаоѓање и за утврдување на начинот на...

Сузбиена криминална група за криумчарење мигранти, од слобода лишени 6 лица

Под ракодство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе и Одделот за специјални и посебни операции на СВР Скопје и СВР Струмица, денеска се спроведе координирана полициска операција за сузбивање на организирана криминална група за криумчарење мигранти. Биле извршени претреси...

Осомничен лекар од Гостивар кој за пари давал лажни потврди за негативен ПЦР тест

Основното јавно обвинителство од Гостивар поведе постапка против лекар од Чегране, кој за одреден финансиски надомест, на две лица им издал лажни извештаи за негативен ПЦР тест. Тој е осомничен дека сторил продолжено кривично дело–Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353, став 1, во врска со член 45 од Кривичниот законик. Надлежен јавен обвинител до судијата на...

Платформа за родова еднаквост: Бараме детална истрага и одговорност за случајот со родилката Јалдз Веапоска од Дебар

Лекарската комора јавно да ги објави имињата на лекарите што биле дел од Комисијата за стручен надзор и да ја извести јавноста со детални информации според кои Лекарската комора не утврдила лекарски пропусти во случајот со родилката Јалдз Веапоска од Дебар, вклучително и за причините зошто се отстранети органите кај пациентката, побара Платформата за родова еднаквост откако во јавноста...

Определен 30 дневен притвор на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Плацеви на Водно“

По барање на Обвинителството за организиран криминал, судија по претходна постапка му одреди 30 дневен притвор на бизнисменот Јордан-Орце Камчев осомничен во предметот „Плацеви на Водно“. Тој ќе биде спроведен во истражниот затвор „Шутка“. Претходно, Камчев утринава бил приведен во полициската станица-Карпош и по приведувањето бил упатен во Кривичниот суд во Скопје, на распит пред судија, по претходна постапка, по...

Протестен осмомартовски марш: Непостапувањето е соучество, порачаа демонстрантите

Со транспарент „Непостапување е соучество“ и граѓани облечени во црно во знак на револт, собрани пред главниот влез на Министерството за внатрешни работи започна протестниот марш на Платформата за родова еднаквост за случајот „Јавна соба“ кој потоа заврши во паркот Жена борец. „Од името на понижените, малтретираните, застрашените, прогонуваните и убиените девојки и жени денес ја изрекуваме следнава пресуда: Виновни...

ОЈО: Истрагата за „Јавна соба“ е во завршна фаза, за „Јавна соба 2“ се водат предистражни постапки во повеќе обвинителства

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги комплетира и материјалните докази за кривичното дело Производство и дистрибуција на детска порнографија по член 193-а став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик за кое е отворена истражна постапка против две лица во предметот за случајот „Јавна соба“. „Во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата осомничени, како основач и модератор...

ОЈО поднесе обвинение против седум лица за протестите за случајот „Монструм“

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог и предложи продолжување на мерката притвор против шестемина учесници на протестите во врска со пресудата за предметот „Монструм“, за кои претходно беше поведена постапка и беше им определена мерка притвор. За истото кривично дело поднесен е обвинителен предлог и против уште едно лице, за кое обвинителството...

Платформата за родова еднаквост најави протестен марш за случајот „Јавна соба“ на 8 Март

Платформата за родова еднаквост на 8 Март организира протестен марш со цел да упати порака и да побара од институциите темелно расчистување на случајот „Јавна соба“. Маршот ќе започне во 15 часот пред Министерството за внатрешни работи (МВР) на ул. Димче Мирчев бр.9, главен влез, а ќе заврши во Парк Жена Борец. И на двете локации ќе се обратат...

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение до јавноста најави дека се сомневаат дека при бегството на обвинетиот во случајот „Таргет-Тврдина“ Сашо Мијалков, е извршено кривично дело помагање на сторител во извршено кривично дело. Тие најавија расчистување на ваквите сомненија. Обвинителите за организиран криминал велат дека факт е оти во моментот кога тие го поднеле...

Платформа за родова еднаквост: Бараме резултати за случајот „Јавна соба“ до 8 март, во спротивно ќе протестираме

Очекуваме кривичен прогон на сторителите на случајот „Јавна соба“ и за полнолетните жртви на случајот, а не само за делото „производство и дистрибуција на детска порнографија“. Бараме итна испорака на резултати на нашите барања, со рок до 8 март, кои ќе ни покажат дека конечно преземате мерки и започнувате со нивна реализација, во спротивно ќе протестираме додека работите не...

Протест за Јавна соба: Не ни требаат ветувања, ни требаат санкционирани сторители и правда за жртвите (галерија)

„Јавна соба е кривично дело“, „Држава што угнетува е држава што силува“, „Ти не си виновна“ се дел од паролите на денешниот протест за случајот Јавна соба пред Министерството за внатрешни работи. Оттаму граѓаните се упатија кон Скопското јавно обвинителство каде од институциите побараа санкционирање на сторителите, поддршка за жртвите, но и вметнување на онлајн сексуалното вознемирување во Законот. „Јавна...

Обвинителството поднесе обвинение за инвеститорот на дивоградбата пред ТЦ „Мавровка“

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинение против едно лице за кривично дело – Бесправно градење од член 244-а став 1 од Кривичниот законик, во врска со дивоградбата пред трговскиот центар „Мавровка“. „Обвинетиот М.А., во текот на јуни и јули 2020 година, во својство на инвеститор, градел објект со површина од 330 м2 на платото пред трговскиот центар „Мавровка“, а притоа немал...

Говорот на омраза против Метаморфозис останува неказнет: „Да ги стреламе или дома да им носиме посмртни венци?“

„Еве го канцерот на општеството“, „полека полека го комплетираме списокот, стасуваат информации од сите страни и домашните адреси веќе им ги имаме“, „сироти копуци, не знаат дека и тие ќе бидат избришани, и тоа многу брзо“, „да ги стреламе или дома да им носиме посмртни венци?“, „Македонци, јавно исплукајте ги..“, „Запознајте ги своите и душманите на Македонија. И кога...

Одговорноста за Матка да значи и санирање на штетите во природата, бараат екологистите

Кривичните обвиненија за поставување на платформи во заштитеното подрачје на Матка треба да се истераат докрај, но паралелно со нив треба и да се бара санирање на штетите и враќање на околината во првобитна состојба, апелираат екологисти и вљубеници во природата. Барањето одговорност за долгогодишното дивеење со различни градежни зафати е само еден чекор во заштитата на споменикот на...

Уставниот суд одлучи, недела останува неработен ден

Уставниот суд одлучи да не се поведе постапка за иницијативата која беше поднесена од Стопанската комора на Македонија и недела да остане неработен ден. Портпаролката Христина Беловска по седницата соопшти...