fbpx
Таг: Орце Камчев

таг: Орце Камчев

Орце Kамчев од 6 ноември е на слобода

Бизнисменот Орце Камчев oд 6 ноември е на слобода и нема обврска да се појавува на спиење во затворот во Струга каде што ја отслужуваше затворската казна. Како што објави „360 степени“, тој тогаш го искористил правото на викенд кое го имаат затворениците во КПД Струга и повеќе нема да се врати, бидејќи со тоа му завршило издржувањето на...

Груевски доби седум години затвор за „Плацевите на Водно“, конфискуван му е целиот имот

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија и за случајот „Плацеви на Водно“ беше првообвинет за перење пари, противправно стекнување и прикривање на имот, денеска доби казна затвор од 7 години и парична казна од 3.500 евра. Воедно, судот пресуди целокупниот имот на Груевски да биде конфискуван, освен двата стана што ги поседува неговата мајка. Пазарната вредност...

Камчев ја повлече тужбата за Кичеец, расправии на денешното рочиште со Катица Јанева и Бојан Јовановски

Во Основниот граѓански суд Скопје денеска се одвиваше судско рочиште по поднесената тужба на Орце Камчев против Бојан Јовановски (Боки-13), Катица Јанева, згаснатото СЈО, редовното обвинителство и државата. Камчев бара отштета од 1,5 милиони евра, односно си ги бара назад парите од 1,5 милион евра кои ги дал на Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец, кои се веќе осудени во...

Судот одлучи три стана во „Панорама Резиденс“ да замрзне во случајот „Плацовите на Водно“

На барање на обвинителот што го води случајот, Основниот кривичен Суд во Скопје денеска одлучи да го замрзне имотот - трите стана на фирмата „СС Инвестмент“ во комплексот „Панорама Резиденс“ на Водно. На денешното судско рочиште за случајот „Плацовите на Водно“, судот одлучи да го замрзне имотот, бидејќи бизнисменот Орце Камчев претходно изјави дека овие станови биле дадени како...

Орце Камчев пред Нова Година од притвор замина на прегледи во „Систина“

Бизнисменот Орце Камчев, обвинет во случајот „Плацеви на Водно", од вчера со дозовола на Основниот кривичен суд Скопје од затворот во Шутка е на прегледи во приватната болница „Аџибадем Систина“, чиј делумен сопственик е тој. Камчев е задржан поради прегледи за утврдување на неговата здравствена состојба, која била оценета како влошена. Од март годинава Камчев неколку пати бил на прегледи, но...

Продолжен притворот на Камчев за уште 30 дена

Основниот кривичен суд денеска му одреди нови 30 дена притвор на бизнисменот Јордан Камчев за случајот „Плацеви на Водно“. „Заради интерес на медиумите кои ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за продолжување на мерката притвор за Ј.К.,...

Обвинителство бара продолжување на притворот за Камчев, одбраната обвинува за незаконски прибрани докази

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција побарало продолжување на притворот за бизнисменот Орце Камчев во предметот „Плацовите на Водно“, потврдуваат од Обвинителството за „360 степени“. Обвинителката Лиле Стефанова го поднела предлогот во петокот, а првичниот притвор му истекува за два дена. Камчев заврши во притвор на 14 март откако Агенцијата за национална безбедност (АНБ) достави белешка до Обвинителството дека се...

Камчев побара да биде изземен како сведок за случајот „Меѓународен сојуз“

Бизнисменот Јордан Камчев, кој денеска од притвор беше спроведен во судот за да сведочи во случајот „Меѓународен сојуз“, побара да биде изземен од својство на сведок. Тој пред судот изјави дека неговиот кредибилитет како сведок е нарушен и нема да му биде од корист на Обвинителство. Обвинителката Ивана Трајчевска го отфрли барањето, образолжувајќи дека притворот е одреден за друг предмет. Камчев...

Определен 30 дневен притвор на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Плацеви на Водно“

По барање на Обвинителството за организиран криминал, судија по претходна постапка му одреди 30 дневен притвор на бизнисменот Јордан-Орце Камчев осомничен во предметот „Плацеви на Водно“. Тој ќе биде спроведен во истражниот затвор „Шутка“. Претходно, Камчев утринава бил приведен во полициската станица-Карпош и по приведувањето бил упатен во Кривичниот суд во Скопје, на распит пред судија, по претходна постапка, по...

Истрага за перење пари за шест лица меѓу кои и Груевски и неговиот кум, кој е приведен

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителство. Станува збор...

Простување партиски долгови, судски предмети и Закон за јавно обвинителство во новата аудио снимка на Мицкоски и Кичеец (аудио)

Денеска се појави нова аудио снимка на Јутјуб на профилот со корисничко име „Рекет“, на која се слуша гласот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, осудениот Зоран Милевски – Кичеец и женски глас. Во разговорот меѓу тројцата се зборува за одредена личност за која Мицкоски вели дека му е многу благодарен бидејќи му помогнал кога тој дошол на чело...

Мицкоски му се жали на осудениот Кичеец дека го снимиле додека бил на средба со осомничениот Камчев (аудио)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во разговор со осудениот за случајот „Рекет“ Зоран Милески - Кичеец вели дека се среќавал со осомничениот во случајот „Империја“, Орце Камчев додека овој бил под надзор на властите. Во снимката, која осамна на анонимен профил на „Јутјуб“, а е продолжение на веќе објавените разговори меѓу Мицкоски и Милески, претседателот на ДПМНЕ му вели на...

Кривична за „Инфомакс“ поради објавената фотка од исказот на Камчев

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) соопшти оти поднело обвинителен предлог против лицето коешто на 23 август преку интернет порталот „Инфомакс“ ја објавило првата страница од записникот за примање кривична пријава во случајот „Рекет“, во која бил содржан исказот на бизнисменот Орце Камчев даден пред јавната обвинителка Вилма Рускоска на 2 мај годинава. Како што информираат од ОЈО, лицето ќе биде...

Рускоска: Камчев во исказот за споменува дека само го пријавил „Рекет“ кај Заев

Обвинителката Вилма Рускоска денеска информираше дека премиерот Зоран Заев бил споменат во исказот на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Рекет“, но само еднаш и во поинаква конотација од она што беше објавено во дел од медиумите деновиве. - Заев не е споменат во исказот на Камчев, освен во делот дека кај него прво го пријавил рекетот - изјави обвинителката Вилма...

Српски медиуми повторно во напад врз Заев, иако го нема во „Рекет“

Дел од српските медиуми блиски до тамошната власт и во вчерашните написи за аферата „Рекет“ и новите објавени снимки од италијанскиот весник „Ла Верита“, продолжија со тактиката директно да го врзуваат премиерот Зоран Заев со овој скандал. Впечаток е дека овие медиуми оркестрирано излегоа со сензационалистички наслови во кои јасно се препознава намерата да се дискредитира актуелната македонска Влада...

Стефанова: Панделески и Камчев се обидоа да вршат влијание врз истрагата за случајот „Империја“

Обвинителката Лиле Стефанова од СЈО, реагираше јавно по објавата на новите снимки во италијанскиот десничарски медиум „Ла Верита“. Таа вели дека во август минатата година, осомничените Цветан Панделески и Јордан Камчев во случајот „Империја“, се обиделе да влијаат на предистрагата на Специјалното јавно обвинителство. „Во месец август 2018 година, осомничените Јордан Камчев и Цветан Панделески се обидоа да извршат влијание...

Ла Верита со нови аудио снимки за „Рекет“ – тврди дека се слуша и Катица Јанева

Италијанскиот дневен весник „Ла Верита“, кој вчера на својата веб-страница го објави видеото на кое се гледа како Боки 13 заминува откај Орце Камчев со „Луј Витон“ чанта во која наводно има огромно количество евра, денеска објави нови аудио снимки од разговори и дружење на Боки 13, Орце Камчев и Зоки Кичеец, а според весникот, во еден момент се...

Со сомнителни снимки од сомнителен извор се прави обид да се турне владата во Скопје

Не требаше да помине многу време од објавувањето на видео снимките од наводното земање на мито од страна на Бојан Јовановски и Зоран Милески - Кичеец во домот на Јордан Камчев, па да се дознае дека весникот „La Verita“, чиј веб-сајт ги објави овие снимки, всушност, е близок до актуелните популистички власти во Италија и веќе подолго време објавува...

Милион евра во „Луи Витон“ – објавени видео и аудио снимки поврзани со случајот „Рекет“

Италијанскиот весник „Ла Верита“ (Вистината) на своето онлајн издание објави делови од видео и аудио снимки кои се поврзуваат со случајот „Рекет“ во Македонија, во кој Бојан Јовановски - „Боки 13“ и Зоран Милевски - „Кичеец“ се сомничат дека изнудувале пари за да влијаат врз случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство, односно за одредена сума на пари да го...

Врховен суд го укина куќниот притвор на Мијалков за „Империја“ – тој останува дома поради „Титаник 2“

Врховниот суд денеска донесе одлука да ја прифати жалбата на екс-директорот на УБК Сашо Мијалков, осомничен во истрагата на СЈО „Империја“, и да ја укине мерката куќен притвор, изречена со решение на Апелациониот суд на 28 февруари. Сепак и покрај оваа одлука, Мијалков ќе остане во куќен притвор, бидејќи оваа мерка вчера му ја одреди Апелациониот суд, за случајот „Титаник...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...