Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка и побара притвор за велешанецот Љупчо Стојановски, кој вчера со возушен пиштол пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров.

„Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа обид за убиство од член 123 во врска со член 19 и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител до судот поднесе и предлог за определување притвор, бидејќи ценеше дека се исполнети законските основи за нејзиното изрекување“, се вели во соопштението.

Стојановски, кој е дедо на малата Тамара Димовска, која почина додека Фондот за здравство го одобри нејзиното лекување во странство, е однесен во Кривичниот суд, каде судија на претходна постапка треба да одлучува по барањето за притвор.
Нападот на Тодоров, кој не е повреден, следеше еден ден откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, го злоупотреби случајот на малата Тамара за собирање политички поени и за да ја нападне предложената влада на СДСМ.