fbpx
Таг: Никола Тодоров

таг: Никола Тодоров

Иницијатива за конгрес: Го нема новото парламентарно мнозинство на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ посрамотена

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ бара уште сега актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да си поднесе оставка. Тие велат дека секој искрен и чесен член на ВМРО-ДПМНЕ вчера очекувал триумф и му верувал на Христијан Мицкоски за новото парламентарно мнозинство во Собранието. „Наместо прослава, партиските членови добија ладен туш. СДСМ покажа дека нивното мнозинство е...

Јанкулоска нападите во Собранието ги гледала на телевизија, тврди ВМРО-ДПМНЕ не е организатор

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска сведочеше за нападот во Собранието, којшто се случи на 27 април 2017 година. Таа во исказот пред судот изјавила дека дента кога се случиле нападите, била во партиското седиште до 17 часот и потоа заминала дома, од каде што на телевизија го следела нападот во Собранието. Јанкулоска во сведочењето исто така изјави дека...

Поранешни и актуелни високи партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ бараат реформи во партијата

Откако ВМРО-ДПМНЕ изгуби на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, поранешните членови на партијата Никола Тодоров, Сашо Мијалков и Никола Поповски, кои беа и на високи раководни функции, деновиве излегоа во јавноста со заложба за партиски реформи и за смена на сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Со идентичен став излегоа и актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев...

По интервјуто на Иванка Василевска, Тодоров и Богојевски бараат исклучување од ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот функционер во ВМРО-ДПМНЕ и министер за образование и здравство, Никола Тодоров, во разговор за Дојче Веле, испрати, како што вели, „отворен и искрен повик до Христијан Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ" да поведат постапка за разрешување на Иванка Василевска од Извршниот Комитет, како и дисциплинска постапка за нејзино исклучување од партијата. Реакцијата следи по интервјуто на Василевска за српскиот портал...

Тодоров: Или победа на претседателските избори или Мицкоски пакувај куферите

Не ја бива вака дечки. Менувајте ја тактиката радикално, борете се од внатре и обидете се да влијаете врз курсот на партијата, зашто очигледно ја носат во погрешен правец. Не носат во пораз на претседателските избори, вели поранешниот министер Никола Тодоров кој пред извесно време беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ. Тодоров во пост на „Фејсбук“ вели дека членството и поддржувачите очекуваат...

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ создаде „трол фарми“ кои шират говор на омраза

Во телевизиско интервју, Никола Тодоров, поранешен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, откри дека партијата создала и сé уште активно работи на онлајн „трол фарми". Тодоров беше министер за образование и министер за здравство, но подоцна беше избркан од новото раководство на партијата, пишува „Глобал војсес“. Во видеото, поранешниот министер, кој сега работи како адвокат, објаснува дека партијата има воспоставено систем...

Заев: Ќе сторам сè процесот на уставни измени да биде успешен

На средбата со Никола Тодоров и Митко Јанчев разговарав за Координативното тело за помирување и реформите, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање на маргините на регионалниот форум „Промовирање на имплементацијата на Истанбулската конвенција во земјите на Западен Балкан и во Турција – Интегрирани политики, инклузивни партнерства“ -Јасно изразената одговорност од Никола Тодоров и градоначалникот Митко Јанчев, верувам дека може...

Тодоров: Со Хан зборував за потребата од демократизација во ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, кој беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан на маргините на самитот на Европската народна партија кој се случува во Хелсинки. Тодоров на неговиот профил на „Фејсбук“ објави фотографии од средбата со Хан и напиша дека двајцата разговарале за евро-перспективите на Македонија и ВМРО-ДПМНЕ, како и...

Дедото на Тамара доби седум и пол години затвор

Љупчо Стојановски, дедото на Тамара Димовска од Велес, која почина во 2015 година чекајќи на операција на рбетот во странство, денеска во Кривичниот суд во Скопје доби седум и пол години затвор за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Стојановски пукаше во него непосредно пред тој да ја предаде должност на новиот министер Арбен Таравари на...

Една година затвор за поседување оружје за дедото на малата Тамара

Апелациониот суд ја преиначи пресудата за дедото на малата Тамара од Велес, кој беше осуден на условна казна затвор за поседување оружје по признанието на вина. Одлуката следува по жалбата на Обвинителството. Љупчо Стојановски со одлуката на второстепениот суд е осуден на ефективна казна затвор од 1 година. На 11 јули се закажани завршните зборови за второто кривично дело „обид...

Кривична пријава за Тодоров поради несовесно работење при реконструкција на болници

Управата за финансиска полиција (УФП) поднела кривична пријава за несовесно работење во службата против поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, и против П.В., раководител на Единицата за спроведување на Проектот за реконструкција и доградба на објекти на јавните здравствени установи при Министерството за здравство. Во пријавата до Основно јавно обвинителство - Скопје (ОЈО), УФП вели дека во врска со договор...

Судењето за дедото на Тамара одложено за 14 февруари

Денешното рочиште за Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара од Велес, кој се обиде да го убие поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, е одложено бидејќи Апелацискиот суд ја прифатил жалбата на обвинителството за издвојување на психијатриските вештачења на Стојановски. Судот до наредното рочиште, кое ќе се одржи на 14 февруари, од Министерството за правда треба да добие документ кој...

Поднесено обвинение за дедото на Тамара кој пукаше во Никола Тодоров

Обвинение за убиство во обид и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи е поднесено против Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара, кој пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров на 1 јуни годинава, пред примопредавањето на министерската функција. Како што соопшти Основното јавно обвинителство – Скопје, истрагата против Љ.С. е завршена, обвинението е поднесено, а...

СДСМ: Здравството тонеше поради криминалните апетити на Тодоров и на Груевски

„Лицемерна и лажна е загриженоста на ВМРО-ДПМНЕ за состојбата во здравството, бидејќи сите ги чувствуваат последиците од катастрофалните штети што ВМРО-ДПМНЕ ги направи во здравствениот систем. Никола Груевски, Никола Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ оставија пустош во здравството, руинирани болници, понижени пациенти и лекари, неупотреблива опрема и огромни долгови на здравствените установи“, реагира СДСМ на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. „Поради криминалното и...

Груевски до Бејли: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи што се во интерес на граѓаните

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со членот на извршниот комитет на партијата, Никола Тодоров, денеска со американскиот амбасадор Џес Бејли разговараше за актуелната состојба, приоритетите и за предизвиците на државата. Како што соопштија од партијата, на средбата била констатирана заложбата на земјава што поскоро да добие позитивна одлука за членство во НАТО, што, како што се истакнува, преставува стратешка определба...

ВМРО-ДПМНЕ: МВР мора да бара одговорност од тие што го поттикнале „атентатот“ врз Тодоров

Обидот за атентат врз Никола Тодоров не беше афектен чин, туку чин кој беше поттикнуван со години, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, денеска на прес-конференција во партиското седиште рече дека СДСМ и „невладините организации под контрола на Сорос измислуваа стотици лаги против Тодоров само за да ја подготват и да ја подгреат атмосферата до момент во...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ ќе биде со краток рок бидејќи е антиреформска

Атентатот што се случи врз Никола Тодоров е директна последица на хистеричната и неаргументирана хајка што СДСМ и невладините организации финансирани од Сорос ја реализираат неколку години, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија порачуваат дека СДСМ има одговорност и дека „тоа не може да го скрие преку лажни реакции и изјави“. „Владата на СДС и аболираниот...

СДСМ: Целата јавност слушаше како Груевски се пресметуваше со неистомислениците

Несериозно е Никола Груевски, човекот кој целата јавност го слушаше како нарачува насилство и одмазнички се пресметува со неистомислениците, сега да зборува за поттикнување насилства, реагираат од СДСМ на интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во кое тој ги обвини дека со нивното дејствување и однесување го поттикнале вчерашниот напад врз поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. „СДСМ остро го осудува...

Груевски бара одговорност и од тие што го нарекувале Тодоров убиец

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска побара одговорност од тие што го нарекувале убиец Никола Тодоров, поранешниот министер за здравство, кој вчера беше нападнат со гасен пиштол пред Министерството за здравство. - Ние вчера имавме сторител на атентатот, но има и поттикнувачи. Одоговорност мора да има за тие што го нарекуваа Тодоров убиец и министер за смрт. Јас жалам за девојчето, и јас...

Таравари: Вчерашниот напад е последица на огромниот јаз меѓу пациентите и лекарите

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, денеска соопшти дека ќе се укине плаќањето по учинок, економските директори на клиниките ќе бидат назначени за шефови на администарција, а ќе се работи на подобрување на прокетот „Мој термин“. Тој при посетата на тетовската клиничка болница, рече дека во зависност од финансиските можности и од законските прописи, пет до шест лекари од...

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...