Фото: Prasesh Shiwakoti (Lomash) on Unsplash

Министерството за здравство соопшти дека во изминативе 24 часа во земјава биле направени 2.359 тестови, а откриени 86 нови случаи на ковид-19: Скопје – 46, Битола – 23, Прилеп и Гостивар – по 4, Куманово, Кавадарци и Велес – по 2, Струмица, Кичево и Виница – по 1.

Од вкупниот број позитивни (86), регистрирани се 9 реинфекции.

Во последните 24 часа се регистрирани 105 оздравени пациенти и еден починат пациент, 80-годишник од Битола, кој имал коморбидитети и починал во болница.

Досега во земјава се направени вкупно 2.003.269 тестирања за ковид-19, а вкупната бројка на откриени случаи изнесува 308.964. Бројката на оздравени пациенти е 298.916, на починати е 9.266, а бројката на активни случаи изнесува 782.