fbpx

Нов ски-лифт за деца на ски-терените на Нижеполе

-

Ски-терените во Нижеполе се подготвени за новата зимска туристичка сезона. ЈП „Стрежево“ кое стопанисува со ски-терените и со ски-лифтовите во Нижеполе, најави дека веќе се преземени активности за подобрување на условите за скијање. Она што е новина годинава е новиот ски-лифт за деца и нов ратрак или тапкач на снег.

– Обезбедивме еден нов ски-лифт кој ќе биде наменет за децата и за почетниците. Извршивме одредено проширување на ски-патеките, а го зголемивме и капацитетот. Обезбедивме и нов тапкач на снег, за квалитетна припрема на ски-патеките. Исто така, по подолго време добивме и дозвола за работа на ресторанот, ќе можеме да понудиме угостителски услуги – најави директорот на ЈП „Стрежево“, Марјан Ѓероски.

ЈП „Стрежево“ најави и проширување на ски-патеките до месноста Орлови бари на Баба Планина. Ќе се изработи студија за исплатливост, за што веќе биле обезбедени средства од буџетот на претпријатието за 2015 година.

– Подготвуваме една објава за студија за исплатливост, тоа е прв чекор за проширување на центарот Нижеполе. Се надевам дека студијата ќе покаже економска исплатливост во тој крај. Во нашиот буџет за 2015 година обезбедивме шест милиони денари за таа намена. Но, нема да се потпираме само на таа сума, туку ќе најдеме средства за да вложиме во неа – вели Ѓеровски.

И многу поодамна јавноста имаше информации дека за ски-терени до Орлови бари има изработено студии од разни странски експерти. Најекспонирана беше таа изработена од Словенците. Плановите за светски ски-центар над Нижеполе беа и во многу предизборни ветувања на политичари и на партии во Битола, но засега никој не ја реализирал таа идеја.

А.Б.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...