Осум лица се ранети при напад со нож во трговски центар во Сент Луис, Минесота.

Шефот на локалната полиција, Блер Андерсон, изјави дека напаѓачот бил убиен од полицаец кој не бил на должност во тој момент и дека се сомневаат дека станува збор за напаѓач кој бил радикализиран муслиман.

Напаѓачот бил вооружен со нож и облечен во униформа од приватна компанија за обезбедување, а во полицијата имал досие само за сообраќајни прекршоци.

Од полицијата велат дека истрагата е во тек и најавуваат повеќе детали за подоцна.