fbpx
Таг: нож

таг: нож

Пациент во „8 Септември“ со нож пробол вработен во болницата

Седумдесет и седум годишен пациент од Скопје, кој е пациент во градската општа болница „8 Септември“, вчера со нож пробол вработен во болницата, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР). „Вчера во 19:47 часот, од ГОБ „8 Септември" е пријавено е дека Д.Т.(36) од Скопје, вработен во болницата, се здобил со повреда откако со нож му била нанесена расеченица од М.Н.(77)...

Маж со нож рани шест лица на станицата Гар ду Норд во Париз

Маж со нож нападнал шест лица на железничката станица Гаре ду Норд во Париз утрово, при што едното е тешко повредено, изјави портпаролот на француската полиција, пренесе Ројтерс. Напаѓачот бил застрелан неколку пати од полицијата и бил пренесен во болница со повреди опасни по живот, додаде портпаролот. Францускиот министер за внатрешни работи Жерал Дарманин на Твитер напиша дека напаѓачот бил брзо...

Семејно насилство: Со два ножа се заканувал дека ќе ја убие 15 години помладата сопруга

Велешанец на возраст од 73 години во саботата вечерта со два ножа се заканил дека ќе ја убие неговата 15-години помлада сопруга оти отишла да го види болното внуче од син. Семејството на синот живеело еден кат над нив, односно на вториот кат од семејната куќа. Основното јавно обвинителство Велес почна истрага против осомничениот велешанец и побарало 30-дневен притвор за...

Прободен тинејџер во гостиварско Чегране

Синоќа околу 21 часот, шеснаесетгодишник од гостиварското село Чегране, во салон за забавни игри, најпрво физички се пресметувал со седумнаесетгодишник од истото село, воедно и негов роднина, а потоа од панталоните извадил нож и му нанел убодна рана во левата нога, информираат од Секторот за внатрешни работи Тетово. На местото на настанот е извршен увид и е пронајден шестаесетгодишникот. Неговиот нож...

Во напад со нож во автобус во Германија повредени 14 лица

Вкупно 14 луѓе се повредени, од кој двајца посериозно, во напад со нож во градски автобус во германскиот град Либек. Полицијата во градот, кој се наоѓа во северната држава Шлезвиг-Холштајн, соопшти дека напаѓачот е приведен, а се истражуваат мотивите за нападот.

Четиримина повредени во напад со нож во училиште во Русија

Средношколец стар 17 со нож нападнал соученичка и професорката по информатика, а потоа се обидел да се самоубие. Нападот се случил во едно од училиштата во градот Стерлитамак во руската република Башкортостан. Во инцидентот е повредена уште една ученичка, која по тревогата скокнала од прозорец. Повредени се вкупно четиримина, заедно со напаѓачот, јавија руските медиуми. По нападот тинејџерот, кој во...

Тројца повредени при расправија на малолетници

Малолетник од Скопје е прободен со остар предмет во пределот на грбот, синоќа на булевар „Видое Смилевски Бато“. Како што соопшти минситерството за внатрешни работи, синоќа, околу 21.30 часот додека малолетникот Б.В од Скопје на бул.„Видое Смилевски Бато“ бил заедно со уште неколку другари, му пришле малолетникот С.Д., неговиот брат Н.Д (22) и уште едно постаро лице. Кога пристигнале С.Д...

Ограбени двајца малолетници во Скопје под закана со нож

Две непознати лица вчера извршиле разбојништво врз двајца малолетници од Скопје во центарот на градот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека синоќа околу 18.00 часот во Скопје на ул.“Димитрија Чуповски“, две непознати лица со закана со нож извршиле разбојништво врз двајца малолетници М.Т. и Н. М. од Скопје, одземајќи им околу 1200 денари, а потоа со трчање се...

Едно лице уапсено по напад со нож во Минхен

Германската полиција денеска уапси едно лице по напад со нож во Минхен, во кој четири лица се полесно повредени, јавуваат германските медиуми. Портпаролот на минхенската полиција соопштил дека уапсениот маж одговара на описот што го дале сведоци на нападот, но додал дека полицијата засега не може да потврди дека тој е напаѓачот. Нападот се случил утрово во близина на Розенхајмер плац,...

Еден убиен, осуммина повредени во напад со нож во трговски центар во Полска

Најмалку едно лице загина, а други осум се повредени попладнево, кога 27-годишник вооружен со нож нападнал купувачи во трговскиот центар „Виво!“ во градот Сталова Воља во југоисточниот дел на Полска. Повеќето од повредените се здобиле со исеченици. Според полицискиот портпарол Анджеј Виршина, инцидентот се случил околу 15 часот во најголемиот трговски центар во градот, кога вооружениот маж од зад грб нападнал...

ВМРО-ДПМНЕ: Насилствата продолжија – тоа е животот што СДСМ го ветуваше

„Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот што го ветуваше СДСМ“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска, во првото соопштение во последните 36 часа, откако претходно партијата беше во молк по говорот на нејзиниот претседател Никола Груевски. „Нападот со нож врз претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, од страна...

Јакимовски го повика ОЈО да го гони лицето што синоќа се закануваше пред штабот на ГРОМ

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, бара кривично да биде гонет напаѓачот што синоќа во штабот на партијата, на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов, извадил лисици и нож и им се заканувал на присутните. Јакимовски вели дека тоа што полицијата поднела прекршочна, а не кривична пријава против напаѓачот, покажува дека СДСМ го штити криминалот. - Тие што дојдоа да се тепаат се хулигани, бивши...

Терорист уби две жени на железничка станица во Марсеј

Две жени денеска беа убиени со нож од напаѓач кој на железничката станица во Марсеј извикувал „Алах е голем“. Тој потоа бил погоден и убиен од војниците кои интервенирале. Полицијата вели дека според досегашните сознанија, станува збор за терористички напад. Во моментов кај станицата и пошироко се спроведува голема безбедносна операција. Марсеј во август искуси два слични напади, а во изминативе две...

Скопјанец го убил татко си со нож

Четириесет и едногодишниот скопјанец И.Т. синоќа со нож го убил својот татко во нивниот дом во населбата Црниче. Полицијата била повикана од нивна сосетка, на улицата Чедомир Кантарџиев во Скопје, која пријавила дека соседите се тепаат. Кога пристигнале полицајците, на прагот на дневната соба го пронашле избоден Љ.Т. (68), а лекарот од итна медицинска помош констатирал смрт. Како што соопшти СВР...

Еден убиен во напад со нож во Германија

Еден човек е убиен и уште еден е повреден во напад со нож што се случил попладнево во германскиот град Елберфелд, близу Дизелдорф. Убиениот е маж на 31 годишна возраст, а повредениот е шест години помлад. Нападот се случил попладнево во 14.45 часот, а уследи кратко по сличен напад во Турку, Финска. Напаѓачот е во бегство и по него се трага.

Најмалку 15 повредени при напад со нож во метро во Техеран

Најмалку 15 луѓе се повредени откако маж почнал да напаѓа со нож во метро на станицата Реј во предградие на Техеран, јавија иранските медиуми. Еден од повредените бил муслимански свештеник, а според извештаите, нападот почнал по кавга меѓу имамот и напаѓачот, за кого се вели дека бил психички нестабилен. По нападот, патниците се судриле со напаѓачот, а полицијата била принудена да...

Две туристки убиени од напаѓач со нож во Хургада

Две Германки, кои летувале во одморалиштето Хургада во Египет, станаа жртви на млад Египќанец, кој влегол во нивниот хотел пливајќи од блиската плажа, а потоа бодел со нож, јавуваат египетските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници. Според извештаите, четворица други туристи се повредени во нападот. Напаѓачот е уапсен, а мотивот за нападот сè уште е непознат. Двајца од четворицата ранети...

Уапсен маж со нож кај британскиот парламент

Зградата на британскиот парламент е блокирана, како и околината, а едно лице е уапсено, јавуваат светските медиуми. Како што се наведува, уапсен е маж кој бил вооружен со нож, а „Би-би-си“ пренесува дека настанот не се поврзува со тероризам. Вооружени припадници на полицијата патролираат по околните улици, зградата на парламентот е затворена, а вратите се заклучни. „Маж на возраст од околу 30...

ОЈО-Скопје чека извештај од обдукцијата на телото на лекарката

ОЈО-Скопје го очекува од Институтот за судска медицина - Скопје извештајот за обдукцијата на телото на 53-годишната Ј.М.С, која завчера вечер била пронајдена мртва во сопствениот дом, соопштија од одделението за односи со јавноста при скопското обвинителство. Штом обвинителството добие нови информации, ќе ги сподели со јавноста, порачаа од оваа институција. Во рамки на истражната постапка, вчера беа вршени сослушувања, биле...

Кинез со ментални проблеми избодел 18 луѓе на улица

Вкупно 18 луѓе биле избодени со нож на улица во североисточниот кинески град Чангчунг, од страна на 50-годишен маж, за кого полицијата вели дека претходно бил хоспитализиран поради ментални проблеми. Засега нема починати од овој напад, а сите избодени се во болница во Чангчунг. Полицијата од овој кинески град соопшти дека напаѓачот бил застрелан, а потоа уапсен и дека претходно...

Матура ќе се полага во спортски сали за да нема препишување

Наместо во училници, оваа година, матурантите ќе ги полагаат испитите од државната матура во спортските сали на училиштата и во холовите, потврдија за Мета.мк од Државниот испитен центар (ДИЦ)....