fbpx

МВР вчера издало потврди на 2.591 мигрант

-

Министерството за внатрешни работи вчера издало 2.591 потврда на странски државјани, од кои најбројни биле државјаните на Сирија 1.142, на Авганистан 857 и на Ирак 592.

Од 19 јуни до вчера биле издадени вкупно 362.587 потврди на странски државјани.

Во изменатото деноноќие до Секторот за азил не е поднесено барање за признавање право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил.

Од почнувањето на издавањето на потврдите до вчера до Секторот за азил се поднесени 83 барања за признавање право на азил врз основа на претходно издадена потврда.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....