fbpx

Македонија и Договорот од Пржино денеска на бриселската агенда

-

Македонија и политичкиот договор од Пржино денеска во Брисел ќе биде тема на редовниот совет на министри на шефовите на дипломатија на ЕУ. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, ќе поднесе извештај за Договорот до високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, а истиот ќе го презентира и пред министрите за надворешни работи.

Доцна попладне, околу 18 часот, ќе се одржи и дванаесеттиот Совет за стабилизација и асоцијација меѓу Македонија и ЕУ, со кој претседава шефот на словачката дипломатија, Мирослав Лајчак. Македонската делегација ја предводат вицепремиерот за евроинтеграции, Фатмир Бесими, шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, и државнитот секретар во Секретаријатот за европски прашања, Ана Блажевска.

Според најавите, пред почетокот на состанокот, Бесими и Попоски ќе имаат средби со Могерини и со Хан, а по завршувањето на Советот за стабилизација и асоцијација, најавена е и прес-конференција на македонските дипломати заедно со Хан и со Лајчак.

Македонија, во 2004 година го потпиша Договорот за стабилизација и асоцијација, кој претставува темел на односите помеѓу ЕУ и Македонија, а една година подоцна, во декември 2005 година, доби статус на кандидат за членство во ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...