fbpx

Локалните младински совети да се опремат со најдобрите европски практики и да се вклучат во донесувањето одлуки

-

Во просториите на Europe House Битола започна серија дискусии со локалните младински совети (ЛМС) за ппремување со најдобрите европски практики и нивно вклучување во процесот на донесување одлуки. Слични иницијативи во иднина ќе се одржат и во други општини, како Шуто Оризари, Градско, Валандово, Охрид, Куманово итн., сè со цел да се подобри поддршката на ЕУ за локалните младински совети низ целата држава, поставувајќи основа за приклучување и отворајќи го патот за гарантирани тринасочни канали за комуникација помеѓу младите, локалните младински совети и општините.

На настанот учествуваа истакнати амбасадори, младински претставници и претставници од локалната јавност, а аискусијата се фокусираше во улогата на локалните младински совети како советодавни тела на советите на општините, на подобрување на функционирањето преку отворени дискусии и влијанието на ЛМС и нивното вклучување во процесот на донесување одлуки.

Иницијативата ја нагласува критичната важност на гласот на младите во процесите на донесување одлуки што влијаат на нивните животи. Ги каниме сите млади, преку локалните младински совети, да дадат свој придонес, затоа што ова е одлична можност за да се учествува директно во креирањето на младинските политики преку активно вклучување во процесот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy course download free