fbpx

Канческа-Милевска: Заев потпиша договор со Бугарија за да го смени името по грчки терк

-

Договорот за добрососедство со Република Бугарија што го потпиша владата на Зоран Заев е во спротивност со македонските државни и национални интереси и прави од македонската страна губитник во целиот процес, изјави денеска на прес-конференција поранешната министерка за култура и сегашна пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска.

– Во членот 2, став 2 од Договорот, Бугарија вели дека ќе се согласи со одлуката што ќе биде донесена од врвот на НАТО. Со овој член Зоран Заев буквално ја обврзал Република Македонија поддршката од Република Бугарија за влез во НАТО да ја добие тогаш, кога за тоа ќе добие амин од Грција, односно ќе го смени името на државата по грчки терк. Доколку Зоран Заев сакал да извојува фер позиција за Република Македонија, во договорот требало да ја вклучи пресудата на Меѓународниот суд во Хаг, во врска со спорот за името со Грција, во која според сите норми на меѓународното право, беше пресудено дека Република Македонија може да се приклучи кон НАТО во согласност со привремената спогодба – вели Канческа-Милевска.

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ вели дека македонските граѓани можат да го казнат Социјалдемократскиот сојуз за ваквиот однос на локалните избори на 15 октомври.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
lynda course free download
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free