fbpx

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Портпаролот на Луфтханза рече дека затворањето на воздушниот сообраќај во Минхен ќе има влијание и на другите аеродроми. Железничките линии до и од централната станица во Минхен првично беа откажани, вклучително и врските со австриските градови Салцбург и Инсбрук. Патниците во Улм и Минхен мораа да преноќат во имобилизирани возови

-

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради временските услови, јави германската агенција ДПА.

Во другите делови од земјата, исто така, забележан е обилен снег и мраз, а се очекува дополнително влошување на временските услови. Најмалку едно лице загинало како последица на состојбата кога автомобил се лизнал и се судрил со комбе.

Зимските служби работеа на враќање на безбедносните операции на аеродромот во Минхен, каде летовите беа одложени. На патниците кои треба да патуваат утре им беше препорачано да го проверат статусот на нивниот лет пред да одат до аеродромот.

Портпаролот на Луфтханза рече дека затворањето на воздушниот сообраќај во Минхен ќе има влијание и на другите аеродроми. На пример, има и значителни ограничувања во Франкфурт.

И железничкиот транспорт исто така беше блокиран, особено околу Минхен, бидејќи паднатите дрвја ги блокираа шините, а надземните линии беа замрзнати.

Железничките линии до и од централната станица во Минхен првично беа откажани, вклучително и врските со австриските градови Салцбург и Инсбрук. Патниците во Улм и Минхен мораа да преноќат во имобилизирани возови.

Се очекува услугите во јужна Германија да останат сериозно нарушени до понеделник, изјави портпаролката на железницата за ДПА.

Во главниот град на Баварија првично престанаа да сообраќаат и подземните возови, автобусите и трамваите. Голем број сообраќајни несреќи биле пријавени низ целата држава и имаше долги редици возила на главните патишта, вклучително и редица долга 30 километри на автопатот А8 од Минхен до Салцбург.

Исто така, имаше прекини на електричната енергија во делови од германската покраина Баварија, оставајќи илјадници домаќинства во темница. Главните области кои беа погодени се местата околу Минхен, но и голем број градови на југ, исток и север од градот, откако дрвја паднале на далноводи и водовите беа оштетени или отсечени од тежината на снегот. Упатени се предупредувања до граѓаните да не се приближуваат до кабли кои висат или се на земја.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...