fbpx
Таг: снежни врнежи

таг: снежни врнежи

Со недели доцни скијачката сезона поради топлото време, туристичките центри низ земјава во була

„Многу топол ноември“ и „екстремно топол декември“ е главната констатација на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во изработените месечни извештаи за временската состојба во Македонија за последните два месеци од 2022 година. На скијачките центри во земјава снег немаше паднато до 9 јануари, додека почетокот на скијањето доцни со недели и се очекува да започне дури претстојниве денови, односно...

Леден бран: Снежна бура и екстремно ниски температури ги зафатија САД

Над 200 милиони лица од различни сојузни држави во САД пред божиќните празници се под предупредување за зимска бура и ниски температури, пренесува Гардијан. Силни врнежи од снег, температури длабоко под нулата, замрзнат дожд и силен северен ветар се само дел од предупредувањата на метеоролозите за ледениот бран што ги зафати САД. Предупредувањата за ниски температури се протегаат од северните...

Снег во Скопје, пешачките и велосипедските патеки неисчистени, внимателно со возилата под дрвја

Иако е март, Скопје утрово се разбуди под снежна покривка дебела околу 15 сантиметри. Обилните врнежи во ноќните часови го забелија градот, но утрово почнаа да се појавуваат и првите проблеми. Најголема опасност предизвикува влажниот снег кај дрвјата, па така утрово Мета.мк ги забележа првите паднати гранки и дрвја. Под тежината на снегот, забележавме паднати гранки врз автомобили, така што...

Падна првиот снег во Скопје, проблеми на патиштата во северните делови на земјава

Првиот снег денеска падна во Скопје, а врнежи од снег и температури околу нула степени се регистрирани и во Полошката котлина и во Куманово. Снежните врнежи кои започнаа претпладнево во главниот град засега не предизвикуваат поголеми проблеми во централното градско подрачје, но затоа пак стигнуваат првите информации за проблеми на патиштата коишто водат надвор од главниот град. Како што јавува...

Делови од земјава под снег, врнежите од снег и дожд ќе продолжат и денеска

Доаѓањето на пролетта годинава донесе врнежи од снег во делови од земјава. Од ЈП „Македонијапат“ утрово информираат дека врнежи од снег со променлив интензитет има речиси низ целата земја, сообраќајот се одвива по влажни коловози, а остатоци од кашест снег има на планинските премини. АМСМ информира дека поради врнежи од снег на патот Кичево - Охрид, од 9:30 часот утрово...

УХМР со предупредување, снег од над 20 сантиметри и ниски температури низ земјава викендов

Врнежи од снег, пропратени со засилен ветар и ниски температури ќе ја зафатат Македонија претстојниов викенд. Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) издаде предупредување за снежни врнежи, кои ќе бидат пообилни во југозападните делови од земјава каде ќе се формира снежна покривка од над 20 сантиметри. Ќе има можност и за формирање на голомразица. Според прогнозата на УХМР, врнежите од снег...

Граѓаните се жалат на неисчистен снег на автопатот Скопје – Велес, „Македонија-пат“ работи на терен

Граѓани од Велес кои утрово патувале на работа во Скопје се жалат дека автопатот Скопје-Велес е неисчистен од снегот којшто засилено врне утрово. На патот има кашест снег и вода, која го прави ризично сообраќањето на оваа автопатска делница. Како горлива точка, граѓаните го споменуваат делот од патот кај тунелот во близина на Катланово на делницата Велес-Скопје. Возачите бараат...

Сообраќајот се одвива во зимски услови, забрани за камиони и блокирани патишта

Поради врнежите од снег, забрана за сообраќај за тешки товарни возила е воведена на планинските превои Плетвар, Стража, Пресека и на патниот правец од Маврово кон Дебар и обратно, а патниот правец Македонски Брод - село Здуње, на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид возила, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот на државните патишта се...

Снегот и силниот ветер го блокираа сообраќајот на автопатот Белград – Ниш

Поради снегот и силниот ветер во прекин е сообраќајот на автопатот Белград - Ниш, кај клучката Трупале, во околината на Ниш, а дел од возилата се пренасочуваат по стариот пат преку Алексинац, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. Во прекин е и сообраќајот на патот Ниш - Југ, на излезот од Ниш, каде дојде до верижен судир на возила, во...

Големи врнежи од снег и во Албанија

Големите врнежи од снег што синоќа ја зафатија Албанија предизвикаа проблеми во сообраќајот, особено на главниот автопат кој ги поврзува североисточниот дел на земјата и главниот град Тирана. Најголеми проблеми поради снегот има на делницата од автопатот кај тунелот Тира, каде снежната покривка достигнала 60 сантиметри. Министерот за транспорт на Албанија, Сокол Дервиши, изјави дека не ја исклучува можноста од затворање на...

Излизгани возила и превртени камиони, во прекин сообраќајот на дел од патиштата

Сообраќајот на неколку патни правци во земјава е во целосен прекин поради излизгани и превртени тешки товарни возила, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Како што информираат оттаму, сообраќајот на патните правци Скопје - Велес и Велес - Скопје е во прекин за сите видови возила, поради излизгани и попречени возила, а од 19.30 часот во целосен прекин е сообраќајот и...

Времето денеска со врнежи од снег и со засилен ветер

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег. Врнежите најпрво ќе почнат во северните и во западните делови од земјава, а потоа ќе се прошират и во другите делови. На југ врнежите најпрво ќе бидат од дожд, а попладне ќе преминат во снег. Пообилни врнежи се очекуваат во попладневните и во ноќните часови. До крајот на денот насекаде ќе се...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...