fbpx

Големи врнежи од снег и во Албанија

-

Големите врнежи од снег што синоќа ја зафатија Албанија предизвикаа проблеми во сообраќајот, особено на главниот автопат кој ги поврзува североисточниот дел на земјата и главниот град Тирана.

Најголеми проблеми поради снегот има на делницата од автопатот кај тунелот Тира, каде снежната покривка достигнала 60 сантиметри.

Министерот за транспорт на Албанија, Сокол Дервиши, изјави дека не ја исклучува можноста од затворање на автопатот доколку врнежите од снег продолжат со ист интензитет.

Лошите временски услови предизвикаа проблеми и во околината на Кукс, каде имало прекини во електичната енергија поради оштетувања на електричната мрежа.

Министерството за внатрешни работи на Албанија соопшти дека проблеми поради снегот има и во Корча и во Валона, а снежни врнежи има и во пристанишниот град Драч, што е ретка појава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...