fbpx
Таг: електрична мрежа

таг: електрична мрежа

Сопствениците на викендички и повеќе станови од 1 јануари со нова давачка

Од почетокот на следната година ќе се воведе нова потставка во месечните фактура за електрична енергија за пристап до мрежата, најави Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Целта на оваа потставка е да се зголеми износот кој го плаќаат сопствениците на викендичките и куќите кои не се користат често во годината, а притоа да се намали месечната фактура за останатите...

Кипар, Грција и Израел со кабел под Средоземно Море ќе се поврзат во една електроенергетска мрежа

Кипар, Грција и Израел во понеделникот потпишаа иницијален договор за поставување на најдолгиот подморски кабел на светот, кој ќе поминува под Средоземното Море и ќе ги поврзува овие држави во една заедничка електроенергетска мрежа. Според податоци од израелското министерство за енергетика, кабелот ќе има капацитет од 1.000 до 2.000 мегавати, должина од околу 1.208 километри, а на некои места...

Големи врнежи од снег и во Албанија

Големите врнежи од снег што синоќа ја зафатија Албанија предизвикаа проблеми во сообраќајот, особено на главниот автопат кој ги поврзува североисточниот дел на земјата и главниот град Тирана. Најголеми проблеми поради снегот има на делницата од автопатот кај тунелот Тира, каде снежната покривка достигнала 60 сантиметри. Министерот за транспорт на Албанија, Сокол Дервиши, изјави дека не ја исклучува можноста од затворање на...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...