fbpx

ФИФА ги казни Интер и Рома за кршење на ФФП

-

Италијанските клубови Интер и Рома се соочуваат со казна од Светската фудбалска федерација (ФИФА) поради кршењето на финансискиот фер-плеј (ФФП), пренесува „Газета дело спорт“.

Како што се наведува, Интер би можел да биде казнет со околу седум милиони евра, но и со намалување на играчкиот кадар во следната сезона во некои од европските натпревари.

Од друга страна, Рома не ги прекршила премногу правилата, па ќе добие помала финансиска казна во однос на Интер.
Претходно, поради кршење на финансискиот фер-плеј, беа казнети Манчестер Сири и Пари Сен Жермен, со 60 милиони евра секој, како и со регистрација на само 21 играч во натпреварите во Лигата на шампионите во оваа сезона.

ЕУФА, поради истите работи, немала милост ни кон помалите клубови, па од европските натпревари беа исфрлени Сконто, Металург од Донецк и Црвена звезда.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...