fbpx
Таг: Рома

таг: Рома

Најавите дека Брегалница ќе игра со калчолигаши, засега само теорија

Веста дека штипскиот фудбалски прволигаш Брегалница ќе игра со италијанските клубови Рома и Палермо, излезе дека е обична шпекуација. Во објавената вест, која ги обиколи македонските медиуми изминатиот викенд, пишуваше дека менаџерска агенција ги договорила натпреварите со калчолигашите Рома и Палермо, кои, наводно, треба да се одиграат во јули кога Брегалница ќе замине на подготовки во северниот дел на Италија. Веста...

ФИФА ги казни Интер и Рома за кршење на ФФП

Италијанските клубови Интер и Рома се соочуваат со казна од Светската фудбалска федерација (ФИФА) поради кршењето на финансискиот фер-плеј (ФФП), пренесува „Газета дело спорт“. Како што се наведува, Интер би можел да биде казнет со околу седум милиони евра, но и со намалување на играчкиот кадар во следната сезона во некои од европските натпревари. Од друга страна, Рома не ги прекршила...

Милан се засилува со Дестро

Напаѓачот на Рома, Матија Дестро, е најновото засилување на Милан во јануарскиот преоден рок, јавуваат италијанските медиуми. Дестро и претходно беше повикуван во Милан, а се шпекулира дека Италијанецот ќе дојде на шест месеци како позајмен играч. „Росонерите“ за позајмницата ќе платат 700.000 евра, а летово Милан за напаѓачот ќе доплати уште 16,5 милиони евра. Иако вкупниот трансфер изнесува повеќе од 17 милиони...

Милан испрати понуда за Дестро

Фудбалскиот тим Милан, кој неодамна во своите редови го донесе Алесио Черчи, веќе планира нови засилувања на своите напаѓачки редови. Во прв план за росонерите е Матија Дестро, фудбалер на Рома, кој не добива голема минутажа под водство на Руди Гарсија. Талентираниот напаѓач, наводно, ги разгледува опциите, а се шпекулира дека во текот на зимата би можел да ја смени средината. Росонерите,...

Од денеска до 20 декември се одржува „Недела на ромска култура – Рома-фест 2014“

Петиот фестивал „Недела на ромска култура – Рома-фест 2014“, во организација Здружението на љубители на ромска фолклорна уметност „Рома ило“, почнува денеска и ќе трае до 20 овој месец. Фестивалот е со поддршка од Министерството за култура и од Градот Скопје. Целта е да се афирмира и популаризира ромската култура и идентитет, прзентирајќи ја ромската носија, музика и фолклор, литаратура и...

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...