fbpx

Од денеска до 20 декември се одржува „Недела на ромска култура – Рома-фест 2014“

-

Петиот фестивал „Недела на ромска култура – Рома-фест 2014“, во организација Здружението на љубители на ромска фолклорна уметност „Рома ило“, почнува денеска и ќе трае до 20 овој месец. Фестивалот е со поддршка од Министерството за култура и од Градот Скопје.

Целта е да се афирмира и популаризира ромската култура и идентитет, прзентирајќи ја ромската носија, музика и фолклор, литаратура и обичаи преку песна, фотографија и материјална култура.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Второ претседателство на Трамп е закана за демократијата, предупреди Бајден

Американската демократија е загрозена од одмаздољубивиот Доналд Трамп, предупреди вчера американскиот претседател Џо Бајден пред неговите поддржувачи и пред претстојната кампања за претседателските избори во САД. Трамп е негов веројатен...