fbpx
Таг: ФИФА

таг: ФИФА

По бакнежот со Хермосо, Луис Рубиалес суспендиран од фудбалот на три години

Поранешниот претседател на шпанската фудбалска репрезентација Луис Рубиалес доби три години забрана од ФИФА за сите фудбалски активности, пишува Гардијан. Рубиалес предизвика скандал кога ја бакна во усни шпанската фудбалерка Џени Хермосо за време на церемонијата по финалето на Светското првенство за жени во август, во кое Шпанија ја победи Англија. Рубиалес првично се обиде да ја продолжи својата функција, но...

Шпанките за првпат го освоија Светското првенство во фудбал, совладувајќи ја Англија во финалето

Шпанија ја порази Англија со 1-0 во финалето на Светското фудбалско првенство за жени, завршувајќи го турнирот кој собори рекорди во посетеност и телевизиска гледаност и кој ги зголеми надежите за зголемен интерес за женската игра. Домаќини на деветтиот по ред светски шампионат беа Австралија и Нов Зеланд, со што овој настан за првпат се одржа на јужната хемисфера, пренесува...

Кавга за пенали во финалето на Светското првенство во ФИФА е-спорт

Контроверзии го засенија резултатот од финалето на Светското првенство во ФИФА е-спортот, при што изби расправија откако Марк Захари – познат како „Mark11“ загуби од Мануел Бачур -„Bachoore“, на пенали. Тимот на Марк, Футвиц, тврди дека тој се обидел да ја прекине играта бидејќи неговите внесувања на контролорот биле видливи на големиот екран, откривајќи каде цели при шутирањето, јави Би-би-си. Играта...

„Шорткат“ денеска со репортажа од Португалија, бевме во најстарата банка за храна

Екипата на „Шорткат“ летово беше во посета на Португалија, од каде што за најновата епизода што ќе се емитува денеска носиме репортажа за најстарата банка за храна во оваа земја, која што се бори против фрлањето на храна во отпад и за спречување на гладта меѓу луѓето. Во „Шорткат“ ќе може да се информирате и за онлајн дебатата „Младите и...

По грешка, видео играта „ФИФА“ во Индија се продаваше со попуст од 99 отсто

Компанијата „Електроник Артс“ (ЕА), по грешка, најновата верзија на играта „ФИФА“ (FIFA 23 Ultimate Edition) во Индија ја продавала по цена од 4,80 рупии, што е еднакво на 0,06 американски долари, јави „Би-би-си“. Купувачите го искористиле моментот на неверојатниот попуст и ја набавиле играта од продавницата на „Епик Гејмс“ во Индија со попуст од 99,8 отсто. Грешката која настанала во...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на ФИФА земјава го донесе поранешниот бразилски фудбалер Жилберто Силва, а го пречека претседателот Стево Пендаровски. „Нема поголемо задоволство, не само меѓу љубителите на фубалот и спортот, дека еден ден во блиска...

Играта „ФИФА“ го менува името од следната година

По речиси 30 години завршува ерата на играње „ФИФА“. Долготрајната серија фудбалски игри на компанијата „EA“ (Electronic Arts) ќе заврши со „ФИФА 23“, а новата сезона следната година ќе ја продолжи под ново име – „EA Sports FC“. Причината за преименувањето е тоа што „ЕА“ и Меѓународната фудбалска федерација – ФИФА се разделуваат откако фудбалските власти побарале зголемување на таксата...

ВАР Систем: со минимум влијание до максимум бенефит

На 8 октомври во 20:45 часот, на Националната арена „Тодор Проески“, Македонската А репрезентација, против Косово, ќе го одигра натпреварот од полуфиналето во Лига на нации за пласман на Европското првенство. „На еден од најважните натпревари за нашата селекција, на Националната арена, ќе се имплементира ВАР систем, видео технологија за помош при судиските одлуки“ – најавуваат од Фудбалската федерација на...

На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации. По Светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, на следниот Мундијал во 2026 година, чиј домаќин сè уште не одреден, ќе играат рекорден број репрезентации. Според усвоениот формат, почетната фаза од Светското првенство ќе брои...

ФИФА ќе ги казни Косово и Хрватска

ФИФА поведе дисциплински постапки против Косово и Хрватска поради тоа што навивачите на двете репрезентации за време на квалификациските натпревари за Светското фудбалско првенство извикуваа антисрпски пароли. Навивачите на своите јазици скандирале „Убиј го Србинот“ на натпреварот на кој Хрватска победила со 6:0. Натпреварот се одиграл на 6 октомври во албанскиот град Скадар, затоа што фудбалските стадиони на Косово не се...

ФИФА го отпушти генералниот секретар Жером Валке

Светската фудбалската организација (ФИФА) го отпушти генералниот секретар Жером Валке, кој претходно беше суспендиран поради обвинувањата дека бил дел од шемата за профит од продажба на билети за Светското првенство, пренесува „Би-Би-Си“. Педесет и петгодишниот Валке беше суспендиран од сите должности поврзани со фудбалот на 17 септември минатата година, откако беше обвинет за прекршување на повеќе начела од етичкиот кодекс на...

Замрзнати милиони швајцарски франци од сметките на ФИФА

Милиони швајцарски франци на банкарски сметки сопственост на Светската фудбалска организација (ФИФА) денеска биле замрзнати на барање на истражните органи на САД, соопшти швајцарското министерство за правда. Како што пренесува „Би-Би-Си“, американските власти, кои ја водат истрагата за корупцскиот скандал во ФИФА, во чиј фокус е нејзиниот претседател Сеп Блатер, веруваат дека парите од корупцијата биле трансферирани преку замрзнатите сметки. Според...

Путин: Чесно го добивме Мундијалот 2018

По бројни обвиненија на сметка на Меѓународната фудбалска федерација и на Русија, се огласи и рускиот претседател Владимир Путин, кој тврди дека 100 отсто е сигурен дека неговата земја на чесен начин ја добила организацијата на Светското фудбалско првенство во 2018 година и порача дека на претседателот во заминување на ФИФА, Сеп Блатер, треба да му се додели Нобелова...

Платини останува под суспензија, арбитражниот суд му ја отфрли жалбата

Арбитражниот суд за спорт ја отфрилил жалбата на претседателот на УЕФА, Мишел Платини, со која тој бара да му биде укината суспензијата од 90 дена, јавува „Би-Би-Си“. Поради суспензијата, на претседателот на УЕФА му се забранети какви било активности поврзани со фудбалот. Платини и претседателот на Светската фудбалска организиација (ФИФА), Сеп Блатер, беа суспендирани на почетокот од октомври поради истрагите што се...

Нови апсења на претставници на ФИФА во Швајцарија

Швајцарските власти утринава спроведоа уште една серија претреси и апсења во рамки на истрагата за корупција во Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), а според првичните информации, уапсени се барем уште двајца претставници на ФИФА. Весникот „Њујорк тајмс“ на својата интернет-страница, повикувајќи се на полициски претставници, објави дека барем неколку лица утринава биле уапсени во истиот хотел во кој во мај беа...

Банката „Ју-Би-Ес“ под истрага поради корупцијата во ФИФА

Швајцарската банка „Ју-Би-Ес“ е под истрага поради поврзаноста со Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), чии челници се осомничени за корупција. - Во „Ју-Би-Ес“ се истражуваат сметките на ФИФА и на другите фудбалски сојузи, органи и поединци – соопшти најголемата швајцарска банка. Истрагата се води против поединци и организации, меѓу кои се и сите наведени во обвинението на американските правосудни органи од 20...

Претреси во германската фудбалска асоцијација поради сомнежи за затајување данок

Франкфуртската полиција извршила престреси во седиштето на германската фудбалска асоцијација (ДФБ), поради сомневања за даночно затајување поврзанo со организацијата на Светското фудбалско првенство во 2006 година, чиј домаќин беше Германија, соопштиле од обвинителството, пренесува „Би-Би-Си“. Претрeсите, во кои биле опфатени и домовите на претседателот на ДФБ, Волфганг Ниерсбах, и неговиот предходник, Тео Цванцигер, следуваат откако во јавноста беа објавени информации...

ФИФА: Платини меѓу кандидатите за претседател

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денеска го соопшти списокот од седум кандидати за претседател на организација, меѓу кои е и суспендираниот прв човек на УЕФА, Мишел Платини. Кандидатурата на Платини е прифатена, но ќе зависи од истрагата која етичкиот комитет на ФИФА ја покрена против него за вмешаност во корупција и во финансиски малверзации. На листата не се најде некогашниот репрезентативец на Тринидад и...

Платини призна: Примив пари по усен договор

Претседателот на Европската фудбалска федерација (УЕФА), Мишел Платини, призна дека имал потпишано договор кога примил пари од Сеп Блатер, претседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА). Блатер минатата недела изјави дека му уплатил два милиони долари на Платини во 2011 година, на основа на „џентлменски договор“. Платини, за францускиот весник „Монд“, рече дека договорот бил направен меѓу нив двајца и оти мислел...

ФА ја суспендира поддршката за Платини за претседател на ФИФА

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) соопшти дека ја суспендира поддршката за претседателот на УЕФА, Мишел Платини, во неговиот обид да стане претседател на Светската фудбалска организација (ФИФА), пренесува „Би-Би-Си“. Против претседателот на УЕФА во моментот се води истрага поради 1,35 милиони фунти или околу 1,8 милиони евра што Платини во 2011 година ги примил од актуелниот претседател на ФИФА, Сеп...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...