fbpx

Дуан „Кефе Д“ Дејвис е обвинет за убиството на славниот рапер Тупак Шакур

Дејвис, поранешен член на банда, кој претходно беше сослушан како сведок на убиството, вчера е уапсен од полицијата во Лас Вегас, што е прв напредок во расчистување на случајот стар 27 години.

-

Дуан „Кефе Д“ Дејвис е обвинет за убиството на славниот рапер Тупак Шакур, што се случи во 1996 година во близина на Лас Вегас Стрип. Дејвис, поранешен член на банда, кој претходно беше сослушан како сведок на убиството, вчера е уапсен од полицијата во Лас Вегас, што е прв напредок во расчистување на случајот стар 27 години.

На судското рочиште, главниот заменик окружен обвинител Марк Ди Џакомо рече дека полицијата со децении ги истражувала можностите за вмешаноста на Дејвис во убиството, но немала прифатливи докази за да го уапси се додека не почнал да дава интервјуа и да пишува за инцидентот пред неколку години.

Тупак беше застрелан во пукање меѓу две возила во септември 1996 година, а почина од раните во болница една недела по пукањето.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...