fbpx

Дизелот поскапува за 2,5 денари, бензините за денар

Еуросупер БС 95 ќе чини 88 денари за литар, а литар еуросупер БС - 98 ќе чини 90,5 денари

-

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поскапат за еден денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 2,5 денари за литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Се зголемува и малопродажната цена на мазутот за 1,146 денари за килограм.

ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе чини 88 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе изнесува 90,5 денари, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 83,5 денари, маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 83 денари, додека мазутот ќе биде 47 денари за килограм.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,308 отсто, кај дизелот за 3,641, кај екстра лесното масло за 3,940 и кај мазутот зголемувањето е за 2,280 проценти. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,705 отсто, наведува РКЕ.

Напишете коментар

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...