fbpx
Таг: бензини

таг: бензини

Дизелот поскапува за 2,5 денари, бензините за денар

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поскапат за еден денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 2,5 денари за литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Се зголемува и малопродажната цена на мазутот за 1,146 денари за килограм. ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе чини 88 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС - 98 ќе изнесува 90,5 денари, ЕУРОДИЗЕЛ...

Дизелот од полноќ поевтинува за два денара по литар

Дизел горивото поевтинува за два денари, а цената на бензините останува иста, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ). Со последната нивна одлука, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,46 отсто. „Малопродажната цена на еуродизел се намалува за 2 денари за литар, а малопродажните цени на бензините...

Бензините поевтинуваат за два денара, а дизелот за денар и половина

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, а малопродажната цена на еуродизелот се намалува за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Исто така, за еден денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство. Од вечерва полсе полноќ, литар еуросупер БС 95 ќе чини 84,50 денари,...

Еуросупер БС-95 и дизелот од ноќеска поевтинуваат за еден денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за еден денар по литар, додека Еуросупер БС-98 поевтинува за половина денар по литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Од полноќ на бензинските станици низ земјава Еуросупер БС-95 ќе се продава за 109 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе чини 111,5 денари за...

Бензините поскапуваат за два, а дизелот за два ипол денари

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 3,41 отсто, информираат од Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси (РКЕ). Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за два денари за литар, и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 75,50 денари за литар, додека малопродажната цена...

Бензините поскапуваат за еден ипол, а дизелот за два денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,98 проценти, информираат од таму. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за 1,50 денари за литар, и со тоа, цената на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 73,50 денари за литар, додека на „еуросупер...

Бензините поскапуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 73 денари за литар, „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 75, еуродизел за 63,5, а екстра лесното масло за домаќинство за 63 денари за...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 1,58 проценти, информираат од Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-95“ и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар за литар, и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 70,50 денари за литар,...

Бензините поевтинуваат за еден и пол, а дизелот за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините „еуросупер БС-95“, „еуросупер БС -98“ и екстра лесното масло за домаќинство од утре ќе поевтинат за денар и половина а „еуродизел“ за еден денар по литар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе биде 71 денар, „еуросупер БС -98“...

Бензините поскапуваат за половина денар, а цената на дизелот останува иста

Со последната одлука на Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси, малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 0,28 отсто. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и на „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 72 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува...

РКЕ: Бензините поскапуваат за денар, дизелот за половина денар

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од полноќ ќе се продаваат по зголемени цени за 1 денар за литар, во споредба со цените во малопродажба утврдени со одлуката од 14 јуни 2021 година, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со најновата одлука, малопродажната цена...

Бензинот „еуросупер БС-95“ поевтинува за половина денар, цената на другите горива останува иста

Малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 0,51 проценти, информираше Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси. Цената на бензинот „еуросупер БС-95“, се намалува за половина денар литар и со тоа ќе изнесува 68 денари за литар. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-98“, на дизелот и на екстра лесно масло не се менуваат. „Еуросупер БС-98“ и оваа недела...

Цената на бензините останува иста, а дизелот поскапува за половина денар

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,26 проценти, информираат од Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“, остануваат на исто ниво, па оттука малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 67 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 69 денари за...

РКЕ: Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот со иста цена

Малопродажната цена на бензините од утре се намалува за половина денар, а цената на дизелот останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). „Цените на бензините Еуросупер БС-95 и на Еуросупер БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 0,50 денари за литар, во однос на одлуката на највисоки малопродажни цени...

Бензините поевтинуваат за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,35 отсто во однос на цените од пред една недела. Во малопродажба цените на бензините Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и на Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 дени за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)...

Цената на дизелот се зголемува за еден, а на бензините за денар иполовина

Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси информира дека цената на горивата се зголемува во просек за 2,13 проценти во однос на минатата недела. Малопродажната цена на дизелот се зголемува за еден денар и ќе се продава за 57 денари за литар. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ и на екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за...

Цената на бензините се зголемува за еден, а на дизелот за половина денар

Со најновата одлука на Регулаторна комисија за енергетика, цената бензините се зголемува за еден, а на дизелот за половина денар. Оттука малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 64,50, а на „еуросупер БС-98“, 66 денари.Со поскапувањето од половина денар цената на дизелот ќе чини 55 денари. Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

За деценија и пол, потрошувачката на дизел горивото во транспортот во земјава тројно зголемена [инфографик]

Македонија за само 15 години успеала за повеќе од три пати да ја зголеми потрошувачката на дизел горивото во патниот сообраќај, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Автомобилите, камионите, автобусите и другите моторни возила во земјава се насочиле кон употребата на дизелот, иако развиените европски земји веќе определуваат конкретни датуми за забрана на продажбата на нови возила на...

Бензините поскапуваат за половина денар за литар, а дизелот поевтинува за исто толку

Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,34 проценти. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар и со тоа, новата цена на „еуросупер БС-95“  ќе изнесува 60,50 денари за литар, а за „еуросупер БС-98“ 62,50 денари за литар. Малопродажните...

РКЕ: Од утре бензините поскапуваат за 0,50 дени и за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, РКЕ, денеска донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,82 отсто во однос на цените утврдени од 7 декември 2020 година. Како што соопшти РКЕ, од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...