fbpx

Денеска втора средба меѓу МОН и „Средношколски пленум“

-

„Средношколски пленум“ денеска ќе одржи втора средба со претставници на Министерството за образование и наука. Средношколците вчера ја поминаа ноќта во шаторите поставени пред МОН, во паркот на новинари. По поставувањето на шаторите, тие беа повикани на средба со министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски и со вицепремиерот Владимир Пешевски, која заврши без компромис.

– На средбата водевме дискусија, но компромис не беше постигнат по ниедна точка од нашите барања. Само бевме уверени дека ќе имаме уште неколку средби, на кои ќе се обидеме да постигнеме некое заедничко решение. На средбата беа изложени барањата и аргументите од нашата страна, а од МОН беа изложени нивните аргументи. Бојкотот на наставата во училиштата и кампувањето во паркот на новинари продолжуваат – вели Александар Милески од „Средношколски пленум“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...