fbpx
Таг: бојкот

таг: бојкот

Во Тетово бојкот на наставата откако на наставничката не ѝ бил продолжен договорот

Родителите на ученици од трето одделение во ОУ „Гоце Делчев“ во Тетово ја бојкотираат наставата, бидејќи наставничката која ги учела нивните деца веќе не е вработена. Нејзиниот договор завршил само неколку дена по почетокот на новата учебна година и не бил продолжен. Родителите бараат да се врати бидејќи, како што велат, децата го бараат истото и затоа што веќе...

Попис 2021: Бојкотирале 6,31 отсто или околу 130.000 граѓани [инфографик]

На Пописот 2021, податоците за околу 130.000 лица Државниот завод за статистика ги преземал од „административни извори“, односно од други бази на податоци кои ги водат државните органи. Станува збор за 6,31 отсто од вкупното резидентно и нерезидентно население на земјава, односно од сите лица кои живеат во Македонија и од дијаспората. Овие лица се вметнати во посебна ставка...

Повикот и бојкотот на Пописот е кривично дело, истакнаа од Влада

Пописот е граѓанска обврска утврдена со закон. Учеството во Пописот е задолжително и претставува одговорност на секој граѓанин кон државата. Повикот за бојкот и бојкотот на Пописот е кривично дело. Ова денеска беше истакнато на редовната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, која ја одржаа заедно со Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика „Тоа е исто...

Порталб: Бојкот на пописот – политички инструмент што меѓународните стандарди не го признаваат

Бојкотот е политички инструмент. Според препораките на Обединетите нации и Евростат, не се споменува дека пописот може да се бојкотира бидејќи тоа е неопходно за државата, граѓанската должност и законската обврска, велат поранешниот заменик претседател на Државната пописна комисија Абдулменаф Беџети и поранешниот член Дончо Герасимовски, пишува Порталб.мк. Беџети за Порталб.мк изјави дека од позиција ректор, тој не сака да...

Матурантите од денеска на настава, ако не се прифатат нивните барања најавија протест пред МОН

Од денеска прекинува бојкотот на матурантите кои ќе продолжат да ја следат онлајн наставата. Тие ќе почекаат Комисијата за образование, наука и спорт да го разгледа предлог-законот со кој се предвидува измена во делот за државата матура, а доколку не се прифатат и гласаат нивните барање до крајот на месецот, тие најавија протест со камп шатори пред Министерството за...

МОН: Училиштата да најдат начин да ги надоместат изгубените часови

Додека еден дел од матурантите ја бојкотираат наставата, Министерството за образование и наука посочува дека постапката за органзиирање на матурата тече, додека 14.000 ученици пријавиле матура. Министерката Мила Царовска, која денеска во Штип пред бизнис секторот го презентираше проектот „Учи паметно, работи стручно“, беше прашана дали ќе има продолжување на училишната година, поради големиот број на загубени часови. „Секое училиште...

Царовска: Најавата за бојкот на онлајн наставата е неодговорна

Најавувањето на бојкот или нарушувањето на протоколите во училиштата е неконструктивен начин на надминување на корона кризата. Сметам дека секој од нас е одговорен за јавното здравје. Ако некој директно и свесно го нарушува здравјето на другиот тоа е прекршување на Уставот, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска при денешната посета на училиштата во општина Бутел, каде...

Ако се подобри ситуацијата со ковид-19, Сојузот на средношколци бара во ноември учениците да се вратат во училиштата

Од утре ќе започнеме со онлајн настава и ќе ја следиме епидемиолошката состојба во државата, ако е стабилна, тогаш од 1 ноември ќе бараме постепено да се вратиме во училиштата со комбиниран пристап, во спротивно ќе ја бојкотираме онлајн наставата, изјави Бленди Ходаи, претседателот на Сојузот на средношколци, на денешното свое излагање пред Министерството за образование и наука, непосредно...

„Кока-кола“ го стопира рекламирањето на социјалните мрежи за 30 дена

Американската компанијата „Кока-кола“ го паузира целото дигитално рекламирање на социјалните мрежи на глобално ниво најмалку 30 дена. „Во светот нема место за расизам и нема место за расизам на социјалните мрежи. Од 1 јули, компанијата „Кока-Кола“ ќе го стопира платеното рекламирање на сите платформи на социјалните мрежи на глобално ниво најмалку 30 дена“, се вели во соопштението на извршниот директор...

Партијата на Вучиќ победи на парламентарните, покраинските и на локалните избори во Србија

Уште еден четиригодишен мандат за владеење на партијата на актуелниот српски претседател Александар Вучиќ. Српската напредна странка (СНС) оствари убедлива победа на вчерашните парламентарни избори во Србија, освојувајќи повеќе од два милиона гласови. Тоа го соопшти доцна синоќа Вучиќ, од седиштето на партијата во Нов Белград. Партијата на Вучиќ победи и на покраинските избори во Војводина, на локалните избори...

Во Србија денеска се одржуваат избори, дел од опозицијата ги бојкотира

Во Србија денеска се одржуваат парламентарни, покраински и локални избори. Право на глас имаат 6.583.665 граѓани, кои можат да изберат меѓу 21 изборна листа што се натпреварува на парламентарните избори. Според досегашните анкетни истражувања, за фаворит на изборите се смета Српската напредна странка на актуелниот претседател Александар Вучиќ. Сепак, значаен дел од опозицијата, групирана околу коалицијата Сојуз за Србија (СзС),...

Одговорните во националните телевизии ниту го демантираат ниту го потврдуваат бојкотот на Владата

Одговорните лица во националните телевизии, ниту ја потврдуваат ниту категорично ја демантираат информацијата дека ги бојкотираат настаните во организација на владата и министерствата. Во телефонската комуникација со неколку директори и уредници на национални телевизии, Мета не доби конкретен одговор на прашањата дали се случува ваков организиран бојкот на владините настани, и ако да, од кои причини се прави тоа. Директорот...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да го бојкотираат законот за јазиците

Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во име на партијата ги повика институциите на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат законот за јазиците и порача дека доколку одговорните во институциите поради тоа се соочат со проблеми или закани, правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ им стои на помош. - Овој закон...

Тетовските средношколци протестираа против загадувањето на воздухот

Група тетовски средношколци денеска го изразија незадоволството од состојбата со аерозагаувањето во градот со мирен протест на градскиот плоштад, од каде се упатија до Општина Тетово. Велат дека локалната власт не презема никакви мерки за подобрување на состојбата и ако продолжи така, ќе почнат со бојкот на наставата. -Надлежните за седум дена да преземат конкретни мерки или ќе почнеме со...

Хан: Не нови избори, туку градење двотретинско мнозинство во парламентот

Нови избори во Македонија ќе бидат одолговлекување на патот кон почетокот на преговорите со ЕУ, порачува комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан за австрискиот весник „Куриер“, велејќи дека го советувал македонскиот премери Зоран Заев да не свикува вонредни парламентарни избори, туку да изгради двотретинско мнозинство во Собранието кое би го поддржало Договорот со Грција. -Новите избори ќе бидат одолговлекување...

Мицкоски си поигрува со полускриен шовинизам и лажни бројки

Христијан Мицкоски, лидерот на главната опозициска партија кој пасивно повикуваше на бојкот, а на денот на гласањето и активно го промовираше, во својот триумфализам по објавувањето на резултатите од референдумот настапи со извртени вистини и со доза на прикриен шовинизам кој покажува дека Македонците не се тие кои што гласале на овој референдум „за“, пишува „Вистиномер“. Во обраќањето до јавноста...

Заев: Предвремени избори доколку ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува одлуката на граѓаните

Референдумот е највисоката демократска алатка. Гласот даден на референдум е конечен, а волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Во демократија одлуките се носат со гласање. Им честитам на сите граѓани, имавме успех за европска Македонија. Ова го изјави премиерот Зоран Заев по затварањето на гласачките места на денешниот референдум на кои граѓаните требаше да се изјаснат, „Дали...

АВМУ: Прекршочни пријави за „1ТВ“ и ТВ „Сонце“ за недозволено референдумско рекламирање

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе покрене прекршочни постапки против „1ТВ“ и ТВ „Сонце“ за констатирани прекршувања на референдумското рекламирање во периодот од 15 до 20 септември годинава. „АВМУ констатираше дека по јавното укажување од 14 септември, два радиодифузери од оние кои се предмет на надзор за начинот на покривање на референдумот не го усогласија емитувањето на...

Иванов: Нема да излезам да гласам на референдумот на 30 септември

Претседателот Ѓорге Иванов нема да гласа на референдумот за промена на името. Тој пред Обединетата Македонска Дијаспора во Детроит рече дека пред 27 години гласал за независна држава со достоинство и дека нема да отстапи од ветувањето кое го дал пред граѓаните. – Што се однесува до мене, јас веќе гласав. Гласав пред 27 години, на 8 септември 1991 година....

Жителите на Иловица и Штука демантираат дека поставиле ултиматум за референдумот

Жителите на селата Иловица и Штука го демантираат соопштението на „Здрава Котлина“ дека поставиле ултиматум до премиерот Зоран Заев, да се изјасни за рудникот Иловица или нема да излезат на референдум. „Имено, единствено точна е информацијата дека се одржа средба на жителите на селата Иловица и Штука, но таа беше поврзана со претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. Според нас,...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...