Делегација на Владата утре ќе положи венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври, соопшти владината прес-служба.

Владината делегација ќе биде предводена од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, кој ќе биде придружуван од министерот за економија, Крешник Бектеши, министрите без ресор, Едмонд Адеми и Зоран Шапуриќ, и од заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски преку социјалната мрежа „Фејсбук“, ќе го одбележи Денот на македонската револуционерна борба со централен настан што ќе се одржи утре, во 13 часот, во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип. Претходно, претставници на партијата ќе положат цвеќе пред споменикот посветен на основачите на ВМРО во Скопје.