fbpx
Македонија Страница 1804

Македонија

„Не е предоцна“ – бесплатни прегледи за белодробни заболувања

Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза утре организира бесплатни превентивни прегледи на населението, со што ќе се вклучи во одбележувањето на Светскиот ден на хроничната опструктивна белодробна болест (ХОББ). Прегледите, кои се состојат во тестови за мерење на функцијата на белите дробови (спирометриски тестови, пулсоксиметрија), ќе...

SPIM e publikoi rregulloren për pagesën e kontributeve për honoraret

Fondi i sigurimit pensional dhe invalidor publikoi detajet në përputhje me të cilat do të kryhet pranimi me sigurim të detyrueshëm dhe pagesë e kontributeve sociale të personave që kanë lidhur kontratë në vepër, të drejta autoriale apo kontratë tjetër. “Nga një...

ЕУ не бара Србија да воведе санкции против Русија

Европскиот комесар за претпристапни преговори, Јоханес Хан, денеска, во Брисел, по средбата со министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, потврди за јавноста дека Европската комисија не побарала од Белрад да наметне санкции против Русија, како што тоа го сторија земјите-членки на ЕУ,...

Само 200 евра донирани на сметката на Тамара од Велес

Засега има само 200 евра на девизната сметка што ја отвори семејството на десетгодишната Тамара Димовска од Велес, јави „Телеграф“. Таа има искривување на ’рбетот поголемо од 80 отсто и затоа е потребна итна операција, која чини 30.000 евра. Од вчера, операторот „Т-Мобиле“ отвори телефонски број...

Адеми: Студентите ми бараат оставка, а не се политичка партија

Студентите кои протестираа вчера за да се укине ектерното тестирање на факултетите сакаат и институционално да ја продолжат борбата. Бараат средби со надлежните институции каде што ќе можат да ги образложат нивните ставови и проблеми. Сè уште не добиле никаков одговор од министерот за...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да објави сè што има

Веќе подолг временски период опозицијата во нашата земја најавува некакви бомби, изненадувања, пумпа атмосфера и креира некоја лажна еуфорија за сопственото членство. Затоа го повикуваме претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по најавите за „бомба“, да објави сè што има да објави, се вели во соопштението...

Попоски: Македонија по 16. пат ќе аплицира за членство во НАТО

На денешната трибина за плановите на Македонија за членство во Северноатланската алијанса по самитот во Велика Британија, министерот за надворешни работи, Никола Попоски, рече дека на крајот од месецов Македонија ќе аплицира по 16. пат за членство. - Тоа е преседан. Ниту една држава досега не...

СДСМ: Дали зад големите пари во естрадата стои корупција со амин на власта?

Министерството за култура не даде одговор дали е донатор на наградите во вкупна вредност од дури 45.000 евра за „Скопски фестивал“! Оваа информација ја соопшти Министерството за внатрешни работи во својот првичен извештај од истрагата, по скандалот со местенките. Но, без разлика дали е тоа...

Грчки студенти во посета на Македонија

Студенти од солунскиот факултет „Македонија“ утре доаѓаат во посета и на предавања во Скопје. Околу 70 студенти од отсекот за балкански студии на факултетот, ќе присуствуваат на предавања на Факултетот за етнологија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. По предавањата е предвидена прошетка низ Скопје...

Прогласени најдобрите угостителски објекти за 2014 година

Град Скопје и годинава ја продолжува традицијата и, во соработка со агенцијата „СВОТ рисрч“, го реализираше проектот за избор на најдобар угостителски објект. Овој проект се спроведува седма година по ред, а плакетите на најдобрите три гостилници и на најдобрите три ресторани, денеска им ги...

Дениса Маркоска денеска ќе биде погребана на новите градски гробишта во Прилеп

Телото на Дениса Маркоска(23), која под сè уште неразјаснети околности го загуби животот додека работеше на бродот „Серенисима“, денеска, во 14 часот, ќе биде погребано на Новите градски гробишта во Прилеп, пренесува „Нова ТВ“. Според информациите на „Нова ТВ“, ковчегот со посмртните останки на Дениса...

Регионален семинар за ветеринарни препарати во Охрид

Најмалку 60 проценти од човечките патогени заболувања се пренесуваат од луѓето на животните и обратно, истакна регионалниот претставник на Светската организација за здравствена заштита на животните, Никола Белев, на Регионалниот семинар за националните контакт-точки за ветеринарните препарати, што од денеска до 20 ноември се одржува...

Водата во Охридско Езеро е добра, во Преспанско се подобрува

Kвалитетот на водата на Охридско Езеро е на задоволително ниво, а за Преспанско Езеро се преземаат мерки за подобрување на водата, стои, како главна теза, во иницијалниот извештај за карактеризација на Преспанско, Охридско и Скадарско Езеро, подготвен во согласност со Рамковната директива за води на ЕУ. Извештајот е изработен за...

Ние намаливме на 50, ЕУ размислува за зони со максимални 30 километри на час

Педесет километри на час во урбани средини, како што предвидува новиот закон за сообраќај кај нас, веќе неколку години е практика во сите земји-членки на ЕУ, и во некои кои не се дел од Унијата. Европскиот парламент минатата година усвои документ со кој бара...

Денот на албанската азбука, 22 ноември, неработен ден за Албанците во Македонија

Сабота, 22 ноември, Денот на албанската азбука, е неработен ден за граѓаните припадници на албанската заедница во Република Македонија, соопштија од Министерството за труд и социјална политика. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на албанската заедница им го честита Денот на албанската...

Ротаријанците собраа повеќе од 40.000 евра за детското болничко одделение

Членовите на клубот „Ротари“ - Охрид, реализираа проект „Медицинска опрема за детското одделение при Општата болница во Охрид“, во вредност од 40.245 евра. Поддршката пристигнала од Фондацијата „Ротари“ на клубовите „Ротари интернешнл“ од Италија, Шведска и од Србија. Ова е првпат клубот „Ротари“ - Охрид да спроведува проект кој...

Deputeti Goran Mileski kërkojë dorëheqjen e drejtorit te spitalit të Manastirit.

Nënkryetari i PLD-së dhe deputeti, Goran Mileski, kërkuan dorëheqjen e drejtorit të spitalit të Manastirit, Vasil Najdovskit. Milevski konsideron se drejtor i spitalit është përpjekur të fsheh te vërtetën për mungesë të reagensave për hulumtim të gjëndrës tiroide, dhe fajin...

(Фото) Писмо од „Студентски пленум“ до министерот за образование

„Инбокс 7“ го објави писмото кое „Студентски пленум“, организаторот на вчерашниот масовен студентски марш, му го предаде на министерот за образование, Абдилаќим Адеми, во кое ги изнесува своите барања и причините за протестот против воведување на екстерното тестирање на факултетите. „Нашето барање е последица на...

Повеќе од 81 процент од Македонците сакаат членство во НАТО

Повеќе од 81 процент од Македонците сакаат членство во НАТО, а само 19 проценти се против интеграцијата на земјата во Северноатлантската алијанса, покажа анкетата спроведена од Факултетот за безбедност - Скопје пред одржувањето на Самитот на НАТО во Велика Британија за мислењето на граѓаните за...

Недела на јавниот сектор во Македонија

За време на неделата на јавниот сектор во Македониј, што ја организираат Министерството за информатичко општество и администрација и „Микрософт - Македонија“, ќе бидат презентирани најновите ИТ-решенија за јавниот сектор и за владините служби. На отворањето ќе се обратат министерот за информатичко општество и адиминистрација, Иво Ивановски,...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен....